Idea festivalu vznikla někdy v roce 2017, kdy se dva fanoušci fantastiky a zakladatelé žánrového webzinu Vlčí bouda, Karel Krajča a Roman Bílek, rozhodli, že by si akce tohoto střihu v Ostravě rozhodně našla své místo a opodstatnění.
Prvotním impulsem bylo vytvořit akci pro širokou veřejnost, která se vymaní z limitů menších conů a komunitních akcí pro zapálené fanoušky. Proto byla akce od začátku koncipována jako rodinný festival se širokým záběrem, kde si každý měl najít to své. Jeho součástí měl být i program a aktivity pro nejmenší, neboť fantastika jako taková je široká paleta barev a věkové rozdíly dokáže hravě smazat.
Ambiciózní projekt si tak od začátku žádal, že potřebuje být situován do míst, kam si (nejen) Ostravané najdou cestu a kde bude dostatek prostoru.
Oba organizátoři si uvědomili, že určitě na vše potřebné, tak aby výsledek nebyl jen promarněnou šancí, sami nestačí, proto byli do týmu přizváni noví členové, Eva Lassler a Petra Slováková. Během příprav se přidal ještě Tomáš Dostál. Tou dobou nejenže Karel Krajča přišel s názvem Fantastická Ostrava, ale objevila se také nabídka od Trojhalí Karolina na poskytnutí prostor a finanční záštity. A to byla nabídka, která se řečí mafiánských bijáků, nedala odmítnout. První zkušební ročník se tak odehrál 28. - 30. 6. 2018.
Během víkendu se v prostorách Trojhalí objevilo na 3000 návštěvníků. Od té doby čísla návštěvnosti stále stoupají. Buďme neskromní a nazvěme to jako velmi úspěšný debut. Jistě, svou roli hrál také fakt, že vstupné bylo zdarma, ale zároveň zafungovala jedna z ústředních myšlenek festivalu – představit fantastiku široké veřejnosti a ukázat, že její fanoušci nejsou jen podivíni žijící ve vlastních světech bez reflexe na realitu. Během dalších ročníků se organizátoři museli vypořádat s mnoha problémy, včetně dvou let koronavirové pandemie, kdy se akce odehrála v omezeném rozsahu pod názvem Fantastické trhy. Postupem času se rozšířilo zaměření o cosplay a anime. Do týmu přišla Karolína Šiandorová, která má nejen tyto dvě věci na starost. V rámci cosplay soutěže jsme dokonce získali možnost mezinárodní kvalifikace pro naše soutěžící a dále se snažíme tuto oblast rozšiřovat. Od roku 2022 byl programově k festivalu přidán gaming, kterým se snažíme uspokojit poptávku hráčů her na různých platformách.
Snažíme se zachovat prvotní směřování festivalu a dodržovat naši snahu seznamovat širší veřejnost s fantastickou scénou a produkcí. Fantastika je dnes nedílnou součástí každodenního života.
Seriály, filmy i knihy s touto tématikou jsou masově oblíbené, a to nejen mladými generacemi, naopak tato popularita se stále rozšiřuje bez rozdílu věku. Mezi naše snahy patří také bourání předsudků o tom, že je fantastika v jakékoliv podání úpadkový či brakový žánr.
Snažíme se přivádět mladou generaci ke čtení, rozšiřujeme do podvědomí možnosti současné popkultury. Dále se nám daří rozšiřovat základnu fanoušků rukodělných prací, modelářství nebo autorské tvorby, k čemuž poskytují cenné rady i zpětnou vazbu naši odborní lektoři.
Zaměřujeme se také na vědecké programy, na popularizaci vědy a zprostředkování současných výzkumů a možností tuzemskému publiku.
Každoročně se snažíme program obměňovat ale zároveň poskytovat stabilní základnu našim partnerům, stánkařům a lidem, kteří s námi spolupracují. Je pro nás důležité podporovat i malé okrajové projekty, nejen primárně tlačit mainstreamovou produkci. Rádi bychom měli opravdu široký záběr pro velké publikum. Budujeme stabilní širokou základnu fanoušků a podporujeme fantastickou komunitu, proto jsme se rozhodli vytvořit na další ročníky fanouškovský program (od fanoušků pro fanoušky), který se bude věnovat populárním, byť občas přehlíženým tématům. Jsme otevřeni novým nápadům, a proto hledáme nové sponzory a partnery, kteří by nám mohli pomoct tento cíl uskutečnit. Mohou nám pomoci programové spolupráce, finanční podpora, i rozšíření stánkařského sortimentu.
Máte jedinečnou příležitost být u toho!