Program Hlavní stage

I letos jsme si pro vás na festivalu Fantastická Ostrava připravili bohatý program se zajímavými hosty a přednáškami.

Změna programu vyhrazena.

Sobotní program

10:30 - 11:00 - Slavnostní zahájení: Project Ova Dance

11:00 - 12:00 - Witcher Stories: Legendy přicházejí: Witcher Stories jsou legenda české nezávislé filmové tvorby. Fan filmy z prostředí Zaklínače, které vytváří, jsou světově považované ze jedny z nejlepších. O WS a jejich tvorbě přijdou povyprávět hlavní hrdinové i filmová crew. Těšit se můžete také na promítání závěrečného dílu seriálové tetralogie.

12:00 - 13:00 - Tvorba fantasy světů a kouzla všedního dne: Jak tvoří světy pro svá díla mladé nadějné autorky? Je lepší začít od počátku se svou fantazií nebo se držet víc reality? Kde se berou inspirace na postavy a co musí mít ten opravdový hrdina? To vše se dozvíte na besedě. Účínkují: Alžběta Bílková, Anna Tausigová, Martina Eretová

13:00 - 14:00 - Beseda: Proutěný košík Rachel Greenové: Diskuzní beseda s herečkou a dabérkou Miriam Chytilovou. Zeptáme se na její kariéru v dabigu, na vztah k postavě Rachel Greenové ze seriálu Přátelé i na to, jak se jí dabovala postava ženské vere Listera v Červeném trpaslíkovi. Po skončení diskuze si lze zajít pro fotku nebo podpis.

14:00 - 15:00 - Komiksové životabudiče pro unavené rodiče: Barbora Brůnová je ilustrátorka, komiksová kreslířka a máma dvou synů, která tvoří pod značkou BBB ilustrace. Komiksové stripy o rodičovství začala kreslit před více než pěti lety. Nejprve je zveřejňovala na facebooku, poté vyšly i knižně pod názvem Já to měl první! 1 + 2. Proč komiksy začala kreslit? Co na ně říkají její děti a manžel? Přijďte na besedu a zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá. Budete si moct odnést i knížku s podpisem či jinou komiksovou drobnost z e-shopu www.bbb-ilustrace.cz.

15:00 - 16:00 - Fantastický host: Dean Lennox Kelly: Na Fantastickou Ostravu dorazí britská hvězda Dean Lennox Kelly. Herec se proslavil jako Pekka Rollins v seriálu Světlo a stíny (Shadow and Bone) a Kev Ball v seriálu Shameless. Objevil se také v populární sérii Pán času (Doctor Who). V besedě herce vyzpovídáme a prostor bude i na dotazy z publika. Rozhovor bude probíhat v angličtině se simultálním překladem. Po skončení diskuze si lze zajít pro fotku nebo podpis.

16:00 - 17:00 - Život viktoriánské éry: Přednáška o každodenním životě lidí v Británii 19. století. Navštívíme viktoriánskou rodinu, školu, šatník viktoriánské dámy, dáme se do uklízení a také se podíváme do kuchyně. Přednášku vede Victorian Catherine.

17:00 - 18:00 - Vesmírna magie: Tajemství kosmického inženýrství: Vstupte do světa, kde se věda prolíná s magií a hranice mezi realitou a fantazií se stírají. Objevte příběh firmy Spacemanic, která tvoří malé zázraky v podobě CubeSatů. Mladí inovátoři přeměňují své sny ve skutečnost a vysílají své vesmírné plavidla na úspěšné mise. Budete svědky vývoje, výroby, sestavování a testování satelitů, které dosahují oběžné dráhy. Tým Spacemanic operuje své satelity pomocí vlastní pozemní stanice, otevírajíc nové obzory v kosmickém průzkumu. Příběh Spacemanic vás zavede od laboratoří až po samotné hvězdy. Připravte se na zážitek, který ukáže, že hranice mezi vědou a magií je tenčí, než si myslíte. Přednášku vede Spacemanic.

18:00 - 18:30 - Saber Art Brno: O Saber Art: vystoupení se světelnými meči

Nedělní program

10:30 - 11:00 - Zahájení: Saber Art Akademie: Přijďte se protáhnout a vyuzkoušet si bojový drill v podání Saber art! Ranní rozcvička ve stylu Jedi!

11:00 - 12:00 - Tanec mezi žánry: Když se řekne Danielle Steele, nebo Stephen King, každý si poměrně rychle spojí autora s konkrétním žánrem. A co více - čtenář má od „svého“ autora jistá očekávání a ta by měla být naplněna, jinak se leckterý může cítit zklamán, či rovnou zrazen. Pak jsou zde ale autoři, kteří neradi zapadají do škatulek a boří očekávání svých čtenářů, když plynule mění žánr nejen mezi jednotlivými knihami, ale často i v rámci knihy jediné. A tak někdo vystřihne romantickou vztahovku, aby posléze poslal do světa drsné sci-fi, zatímco jiný stvoří psychologické drama, jenž se v závěru překlopí v mysteriózní dílo s prvky hororu. Proč si hrajeme s žánry? Jde o vliv módních vln, prodejnosti titulů obecně? Vychází motivace knižních chimér zevnitř, či je způsobena vnějšími vlivy? Účinkují: Vlaďka Sacká, Jiří Klečka moderuje Lenka Pastorčáková

12:00 - 13:00 - Panel se spisovateli: Psaní a rodina: Jde to vůbec dohromady? Jak to ti autoři dělají, když mají doma děti? Jak to vnímají otcové spisovatelé a matky spisovatelky? O budíku na čtvrtou ráno, židli zády ke stěně a dalších tipech budou diskutovat Tereza Janišová, Zuzana Hartmanová, Lukáš Vavrečka

13:00 - 14:00 - Jak umírá fantastický hrdina: Smrt protagonisty může být pro tvůrce příběhu komplikovanější, než se zdá. A smutné / špatné konce jsou prý náročnější než happy endy. Platí to také pro fantastiku? No jéje! Proč, kdy a jak sprovodit ze světa hlavní postavu? Jaké důvody autora vedou? Seznamte se s galerií nejdrsnějších a nejvíce šokujících skonů v žánrovém světě! Přednášku vede Františka Vrbenská

14:00 - 15:00 - Beseda: Od produkce po televizní kriminálku: Rozhovor se známým českým hercem, scénáristou a umělcem Jarkem Hylebrantem nejen o to, jak se hraje v kriminálkách a jaký je to rozdíl oproti filmovým rolím. Co je pro herce nejtěžší a co je naopak zábava.

15:00 - 16:00 - Beseda: Na slovíčko s hrnčířkou Aničkou: Diskuzní beseda s herečkou Kamilou Janovičovou. Zeptáme se na její vzpomínky z natáčení milované pohádky a také na její roli na Shakespearovských slavnostech. Po skončení diskuze si lze zajít pro fotku nebo podpis.

16:00 - 17:00 - Záhady a tajemno: Nacistický okultismus na Sovinci: Tajné dokumenty a nakradené poklady měli nacisté ukrývat ve sklepeních hradu Sovinec. Podle jedné z pověstí je pod hradem ohromná jeskyně, kde se měly vyvíjet německé ponorky. I když to všechno zní velmi nesmyslně, dá se vystopovat původ těchto pověstí. A ač se to nezdá, vysvětlení je vlastně velmi prosté.

Sponzoři a partneři našeho festivalu

Kontaktní formulář