Program podzemních kójí

Leto jsme na festivalu Fantastická Ostrava připravili program pro dvě přednáškové místnosti umístěné v podzemní části zastřešeného náměstí Karolina. 

Změna programu vyhrazena.

Sobotní program kóje číslo 1

11:00 - 12:00 - Japonsko země milovaná i nenáviděná (Česko-japonské kulturní centrum): Jaké je opravdu Japonsko? Země samurajů a gejš nebo tvrdých obchodníků a moderní techniky? Kolik stojí pivo a hamburger u McDonalda? Pojďme společně kouknout za oponu izolované země.

12:00 - 13:00 - Nebojte se hororu:  Honza Vojtíšek, Roman Bílek, Veronika Fiedlerová, Nelly Černohorská a Petr Boček vám ukážou, že horor je doslova pro každého.

13:00 - 14:00 - Tomovo herní okénko (Tomáš Volný a Ondřej Cigánek):  Dva bratři aneb cesta od nápadu na stůl.

14:00 - 15:00 - Rostliny, ekologie a Aztékové (Dominika Mátyásiová + Anežka Kočová): Trnitá kletba. Pod tímto zdánlivě jednoduchým názvem se skrývá originální fantasy ve kterém najdete aztévkou mytologii, propracovaný magický systém založený na rostlinách i ekologický podtext. Chcete se dozvědět více o budování světů, psaní charakterů postav, ale i o dalších stránkách spisovatelského řemesla, jako jsou rešerše, sebepropagace a komunikace se čtenáři? Odpovědi na tyto a další otázky na dostanente na besedě s Anežkou Kočovou. Kam si chodí pro inspiraci? Jak ji ovlivnila cesta do Mexika, kterou podnikla kvůli výzkumu pro svou knihu? A co má mladá spisovatelka v šuplíku dalšího?

15:00 - 16:00 - Křest knihy "Steny záhrobí" (Golden Dog): Autorka Kristina Haidingerová pokřtí poslední díl záhrobní trilogie Veroniky Fiedlerové.

16:00 - 17:00 - Genshin Panel: Fantastic Funguys: Zábavná hra. Jsme malá skupina cosplayerů, která pořádá zábavný panel plný her, soutěží a interakce s diváky. Náš panel je zaměřen hlavně na cosplay ze hry Genshin Impact. Tato hra je poslední roky velmi populární a získala si srdce mnoha lidí, taktéž i nás.

17:00 - 18:00 - Křest knihy Pouť + horory pro děti: Autor Jan Hlubek, moderátorka a kmotra Lucie "Dragell" Friedelová.

Sobotní program kóje číslo 2

11:00 - 12:00 - Game Boy: konzole minulosti, přítomnosti i budoucnosti (Marek Kalina): Nechte se provést historií legendární kapesní konzole Game Boy, od jejích počátků až po současné retromoddingové trendy. Zjistíte, co stálo za jejím celosvětovým úspěchem a jak se komunita nadšenců snaží oživit tyto klasické zařízení, aby držely krok s moderní dobou.

12:00 - 13:00 - Knihy a AI: Jak promění umělá inteligence knižní trh (Jitka Ládrová, Lucie "Dragell" Friedelová): Kolik autorů dnes využívá umělou inteligenci? Má smysl se jí bránit, nebo jít raději s dobou? A jaké změny čekat na knižním trhu? Pohled na dění ve světě i na českém písečku v podání ajťačky a spisovatelky Jitky Ládrové a recenzentky Lucie "Dragell" Friedelové, které můžete znát z poslechu Knižní drbárny.

13:00 - 14:00 - Komanda Omega (Jan Kotouč): Jan Kotouč se vrací do světa Centrálního impéria a podívá se na zub elitní jednotce supervojáků, komandům Omega.

14:00 - 15:00 - Kdo je Krchat? (Marie Domská): Kdo je Kchrat? O čem celá série bude? Nebo jak se z povídek dělají romány? Odpovědi se dozvíte na besedě v sobotu.

15:00 - 16:00 - O dracích a jiné fantastické havěti (Kristina Hlaváčková, Jarmila Mlčousková): Diskuze o tom, proč fantastických potvor není nikdy málo. O tom, proč je milujeme, nenávidíme, a kde se inspirujeme při jejich vymýšlení. Bestiářem plným draků, jednorozců, obřích červů, chimér a spousty dalších příšerek vás provedou spisovatelky Kristina Hlaváčková a Jarmila Mlčoušková.

16:00 - 17:00 - Jak vydat knihu? Od rukopisu po marketing (Kalina, Marková, Kočandrlová): Vydat knihu je velký sen mnoha lidí, jak ale snění přetavit v realitu? O tom budou mluvit Tereza Marková, Jan Yenkee Kalina a Lucie Kočandrlová. Na besedě proberou, jak probíhá oslovování nakladatelů – jak dlouho trvá, než přijde odpověď? A co se děje, když to klapne? Tereza Marková se podělí o zkušenost přípravy knihy s nakladatelem a Jan Yenkee Kalina prozradí více k vydání své prvotiny skrze Pointu. Vydáním tento proces však nekončí, jak knihu dostat ke čtenářům? K tomu více prozradí marketingová manažerka Pointy Lucie Kočandrlová. Besedu moderuje Dominika Čmielová (ig Knihomolka Alyss).

17:00 - 18:00 -  Victorian Catherine: Nahlédněte do soukromé sbírky historickych předmětů Victorian Catherine. Co bylo nezbytností dam 19. Století. Viktoriánské gadgety pro každou příležitost.

Nedělní program kóje číslo 1

10:00 - 11:00 - Krásy a chutě japonských cukrovinek (Česko-japonské kulturní centrum): Víte, co je to wagashi? Jakou má v Japonsku tradici? Kdy vzniklo, z čeho se vyrábí a jak souvisí s každodenním životem? Jak souvisí sladké s čajovým obřadem? Pojďme se spolu podívat na kouzlo tradičních japonských sladkostí, navnadit chuťové buňky a pokochat se kousky, které místy připomínají jedlá umělecká díla.

11:00 - 12:00 - Jak vzniká dabing do her (Gradient Voice Studio): Sme slovenská amatérska dabingová skupina. Napriek tomu, že sa nazývame "studio", štúdio zatiaľ nemáme. Každý dabér dabuje z pohodlia domova, v rámci svojich možností. Náš tím sa rozrastá a my neustále hľadáme nové posily: Dabérov, technikov, zvukárov, prekladateľov... Preložili a nadabovali sme hry ako SOMA, Amnesia Rebirth, Portal a niekoľko ďalších projektov máme rozpracovaných. Taktiež sme začali robiť aj rozhlasové hry.

12:00 - 13:00 - Pověž mi o umění (interaktivní thalk show Duo of Art Spirit): Interaktivní talkshow pro děti a mládež od 12 let. Jejím cílem je motivovat děti a zvýšit jejich zájem o živé umění (divadlo a vzdělávání v uměleckém projevu), které pomáhá rozvíjet duševní stránku osobnosti a citlivosti vůči sobě a svému okolí kreativním způsobem.

13:00 - 14:00 - Umění šití: Límce a vše kolem (Tawii): Trápí vás u vašeho vysněného cosplaye záludný límec a nejste se svými výsledky 100% spokojeni? Nebo jste snad boj s tímto nepřítelem již vzdali? Naděje přeci umírá poslední - jsem zde, abych vám pomohla! Po kratičkém úvodu přípravy dílů se na jednotlivé typy límců podíváme – a to pořádně: od střihu až ke zhotovení. Kromě názorných ukázek se můžete těšit i na malou brožurku se shrnutím celé přednášky, která po jejím skončení zůstává vaším majetkem. A to za to přeci stojí! Tak přijďte.

14:00 - 15:00 - Na skok do Bradavic (Isabela Moravcová): Lákají tě Harry Potter Warner Bros studia v Londýně, ale nemáš dostatek informací? Kolik to stojí? Jak se tam dostat? Stojí to za to? Jak se připravit na magický zážitek? Prozradím ti přibližnou cenu a jak si to maximálně užít na kouzelnické úrovni.

15:00 - 16:00 - Draci v Beskydech (Honza Tkáč): Víte, že v Beskydech žijí draci? Ano, je to tak! Přijďte na naši přednášku a odhalte s námi tajemství nejméně čtyř druhů draků, kteří byli v této malebné krajině spatřeni. Dozvíte se, jak to chodí s dračími vejci, jak dlouho trvá, než se z nich vylíhnou malí dráčci, a prozradíme vám toho ještě mnohem mnohem víc. Naše povídání bude inspirováno knižní sérií Kroniky beskydských draků a světem Beskydských bytostí. Vydejte se s námi na dobrodružnou výpravu za úžasnými beskydskými draky.

Nedělní program kóje číslo 2

10:00 - 11:00 - HUMBOOK KVÍZ: Young adult fantasy vs. vysoká fantasy: Čeká tě epická bitva, během které se střetnou vojska krále Théodena a divoké hordy proradného Madoca! Tedy, ne doslova – porovnáme si prostě nejrůznější prvky žánrů high a young adult fantasy. V čem se liší a kde se potkávají? Jak pracují s různými motivy nebo s charakterovými archetypy? A na co se připravit, když se rozhodneš udělat cosplay některé z postav? To se dozvíš během interaktivního výherního kvízu, kterého se budeš moct zúčastnit přes appku na vlastním mobilu. Akcí tě provedou  Foxorouš a Tessa Carter z HumbookTeamu.

11:00 - 12:00 - Tajemná odysea (Trek Crew): Star Trek fan film Projekce prvního snímku od Victoria fan film production, také uvidíte dokument ze zákulisí, kde se ukáže jak je těžké zachovat na kameru vážnou tvář.

12:00 - 13:00 - Vývoj domácích her od ČSSR až po současnost (online, Stanislav Hrda): Slovenské počítačové hry 80/90 roky a dnes

13:00 - 14:00 - MAFIA FILM aneb jak ze skeče vznikl celovečerní film (JJ Filming Crew): Vyprávění tvůrců o natáčení filmu MAFIA. Nahlédnutí do zákulisí předprodukce, průběhu natáčení, maskérské práce a postprodukce. Přednáška doplněna o zábavné vsuvky z natáčení. Dotazy vítány.

14:00 - 15:00 - Mandalorian Protectors a další kostýmové organzace (Eva Ronne Lassler): První oficiální členka MPCC, Ronne, vás seznámí se známými (i méně známými) kostýmovými organizacemi v ČR. Vysvětlí, v čem jsou výjimečné a jak jejich existence přináší radost malým i velkým fanouškům. Především ale bude mluvit o Protectors. Zajímá vás, jak vyrobit kostým mandaloriana a co je k tomu potřeba? Kde nakoupit to nejlepší vybavení a čeho se vyvarovat? Stavte se. This is the way!

15:00 - 16:00 - Psychlogie za hradbami Bradavic (Nena Turner)

Sponzoři a partneři našeho festivalu

Kontaktní formulář