ÚČINKUJÍCÍ

Dům rytířských ctností

Škola šermu, šermujeme jako v historické hře Kingdom Come! Šermujte celý den spolu se svými přáteli či rodiči, anebo s naším rytířem. Čekají na vás zcela bezpečné napodobeniny mečů Bofry a hra na válečníky. Pro každý věk 4+ s rodičem přístupno!

Star Trek Subspace Mise

Subspace je český scifi fanklub vzniklý na základě fanklubu UPKB Dominion, původně zvaného USS Ostrava, který byl nejstarším Star Trek fanklubem na území České Republiky. Vyvíjí širokou škálu aktivit pro ostatní fanoušky, ať už jde o organizací klubových setkání, promítání Star Treku v kině nebo o spoluorganizování větších akcí - conů.

Divadlo Loutkový svět

Loutkové divadlo je svět, jehož kouzlo určitě zasáhlo každého z nás a nyní se opět do lidských příbytků pomalinku vrací. Mnoho rodičů a mladých se nyní rádo vrací zpět k tomuto krásnému, pestrému a pohádkovému světu, a snaží se v něm nalézat taje-mství, která jsou ukryta mezi nitkami.

Těšit se můžete na:

Pátek

Strašfuňákova mňamka - Strašfuňák je velký milovník nejen spánku, ale také jídla! A hlad je jeho největší nepřítel. Společně s Funilkou se snaží hlad zahnat a nakonec si zahrají pohádku Hrnčeku vař!

Strašfuňákovy pohádky - Zábavné vyprávění Strašfuňákových pohádek plné legrace zakončené pohádkou O Šípkové Růžence

Strašfuňákova cesta kolem světa - Strašfuňák s Funilkou se vydají do světa hledat tajemného korespondenta, který poslal Strašfuňákovi dopis a nepodepsal se. Veselé cestování kolem světa plné písniček může začít

Sobota

Strašfuňák a voda - Strašfuňák chce udělat Funilce radost a tak ji koupí kytku v květináči... bohužel ji ale nezalévá a tak kytička uvadne. Funilka Strašfuňákovi vysvětlí, jak je voda pro život důležitá. Zakončeno pohádkou O rybáři a jeho ženě

Strašfuňákovo ekohraní - Funilka se snaží naučit Strašfuňáka správně třídit odpadky a společně si zahrají ekologickou pohádku O čaroději Odpadkomilovi, kterého si vyrobí pomocí starých věcí a odpadků)

Strašfuňákovo (vy)léčení - Strašfuňák náhle onemocní a Funilka se rozhodne, že ho vyléčí, aby spolu mohli do divadla na operu. Nebude to vůbec jednoduché, ale zato velmi veselé. Společně si na závěr zahrají pohádku O princezně Solimánské

Workshop (v obou dnech kapacita 20 dětí)

Výroba plošné papírové loutky pod vedením zkušeného loutkáře Davida Velčovského.

Besedy

"Svět nitek"

- beseda 1. část (loutky vedené shora cca 50 min)
- beseda 2. část (loutky vedené ze spodu cca 50 min)

Povídání o loutkách a loutkovém divadle. Jak se loutky vyrábí? Jak loutky fungují? Jak se vodí a jak se s nimi hraje?
Odpovědi na tyto otázky se dozvíte na této zábavné besedě, kterou provází mladý výtvarník a loutkář David Velčovský, který loutkovému divadlu zasvětil život.

Mindok/Black lotus herní scéna

Český vydavatel deskových her a ostravská herna deskových her spojili své síly a umožní návštěvníkům vyzkoušet si výběr deskových her, které jsou známé po celém světě. Samozřejmě vše s výkladem pravidel a ukázkou hry. Pokud se vám hra bude líbit, můžete si ji rovnou zakoupit na stánku. Součástí sobotního programu Přednáškového sálu bude představení povedené atmosférické hry Zima mrtvých, svižné karetní hry Star Wars Destiny, unikátní karetní hry Scratch Wars a dojde také na největší kult nejen v dějinách deskových a karetních her - Magic: The Gathering. 

Jiří Walker Procházka

Veselé workshopy a tvůrčí dílny pro děti a mládež s Jiřím Walkerem Procházkou. Poznejte Vynálezce Alvu a jeho báječné vynálezy! Vylepšete stroj času a navrhněte vlastní vynález. Nebo zažijte báječná vesmírná dobrodružství s Viktorkou a putujte komiksových vesmírem. 

RetroHerna

Neziskový projekt RetroHerna vám už tři roky umožňuje prožít dějiny videoher na vlastní prsty. Naše sbírka herních konzolí a počítačů vypráví příběh více než padesátileté historie herního vývoje. Vracíme vás do nostalgie dětských let a seznamujeme i s technologiemi, které těmto vzpomínkám daleko předcházejí. Připomínáme kouzlo starých her - jak jinak, než hraním!

A přestože hlavní je hry hrát, není to všechno co děláme. Videohry si zaslouží přístup také z pohledu výzkumníka a archiváře - a to je druhé naše poslání. Hry jsou stále mladé médium a je toho tolik, co lze podniknout v jejich výzkumu. Vydejte se na cestu do herní historie s námi!

Zábavní centrum Hornik

Zábavní centrum Horník pro Vás na festivalu Fantastická Ostrava připraví hned několik fantastických aktivit!

ARCHERY GAME

Vám dá možnost vyzkoušet si střelbu z luku přímo na živý pohyblivý terč. Vžijte se do kůže Legolase!

Archery game je týmová akční sportovní hra. Je vhodná pro všechny věkové kategorie nad 10 let a osoby jakékoliv fyzické zdatnosti. Hra je určena všem milovníkům pohybu a fanouškům adrenalinových sportů. Kombinuje strategii, pohyb a akci, zažijete spoustu zábavy a napětí. Díky ochranným maskám a speciálním šípům s měkkou, pěnovou koncovkou je naprosto bezpečná.

NERF ARÉNA

Nová pohybová aktivita na bázi paintballu či airsoftu , která ke hře využívá dětské plastové kanóny Nerf na pěnové šipky. Nerv aréna nabízí absolutně bezpečnou přestřelku jako z těch nejznámějších komiksů, spousta modu hry a skvělou zábavu.

VITUÁLNÍ REALITA

Nejmodernější volnočasová aktivita současnosti, kterou si užije naprosto každý. Nasadíte si brýle pro virtuální realitu a rázem se přenesete do neuvěřitelného světa, kde je vše možné.


The Chamber Ostrava

Přijďte si vyzkoušet mobilní únikovou hru Hackerovo doupě.

Alan Winchester byl mladý, revoltující počítačový nadšenec, který trpěl utkvělou představou, že řešením všech světových krizí a konfliktů je jeden ultimátní, a sice třetí světová válka. Věřil, že svět se pročistí a až vše skončí, svět bude připraven pro nový věk stability a prosperity. Celý svůj život zasvětil počítačům, a nakonec se rozhodl, že právě za pomoci počítače se sám postará o to, aby svůj sen o "lepším světě" naplnil.

Alan se dokázal nabourat do Amerického systému raketové ochrany, a ke smůle všech se mu povedlo aktivovat zbraně kalibru největšího - rakety nesoucí atomové hlavice. Namířil je na území Ruska a spustil odpočet. Světové tajné služby dokázaly Alana vystopovat, ale v řešení situace naprosto selhaly, jelikož Alan byl na své dopadení připraven. V momentě, kdy ho CIA zadržela, rozkousl v ústech ampulku cyankáli a během několika málo sekund zemřel. Jeho poslední slova byla "Jediný kdo tomu mohl zabránit jsem byl já. Teď Vám pomáhej Bůh". Naštěstí se mýlil, zabránit odpálení raket totiž můžete jako špičkoví agenti ještě Vy a Váš tým...

WARHAMMER

Warhammer, nejslavnější a největší stolní hra současnosti, ve které zažijete epické bitvy lidí, krvelačných elfů nebo obřích bojových robotů ve světě, kde láska a naděje byla už dávno zašlapána do země. Objevte krásy hry samotné a seznamte se s koníčkem, který mnohým změnil život.

Těšit se můžete na statickou výstavu figurek a dioráma, ale také na živé hry Warhammer 40 000 a Age of Sigmar.

Haylin Cosplay & Fashion & Design 

Jmenuje se Karolína, ale mezi cosplayery je známá jako Haylin. Je všestranný člověk pocházející z umělecké rodiny. Šití se jmenuje od malička, kdy se své mámě dívala přes rameno a sledovala, co vytváří. Brzy začala oblékat své panenky. Bavilo ji pro ně vyrábět cokoliv, od oblečení po nábytek. Začala studovat tradiční textilní techniky na ŠÚV a později architekturu na STU FA. Dnes se kromě architektuře a cosplayi věnuje divadelním kostýmům a společenským šatům. Ve volném času pracuje jako lektor v textilním ateliéru Fajna dílna v Ostravě. 

Steampunk - Petra Slováková a Zdeňka Otipková 


Steampunkový workshop

Rádi byste si vytvořili steampunkový kostým, ale nevíte jak na to? Nejste si jisti, co použít za materiál, ani kde brát inspiraci? To všechno se dozvíte na steampunkovém workshopu pod vedením zkušené české steampunkové tvůkyně Petry Slovákové. Ukážeme si, jak se dělají steampunkové kostýmy ve světě a podíváme se na slavné tvůrce. Zjistíte z čeho vyrobit nátepníky, jak ozdobit klobouky nebo jak vytvořit mechanické končetiny. Naučíte se kombinovat oblečení a dozvíte se také, kde ho nakoupit v případě, že neradi šijete. A v neposlední řadě se dozvíte, jak přemýšlet nad steampunkovým vizuálem a nedržet se jen otřepaných klišé.

Petra Slováková

Pochází z Ostravy. Vystudovala Zahradní a krajinařskou architekturu. Steampunku a fantastice se věnuje mnoho let stejně jako kresbě, malbě a keramice. Působila dlouhou dobu jako ilustrator pro různé alternativní projekty od tvorby coverů na cd až po literární sborníky a časopisy. Je zakladatelkou stránky Český steampunk, která se mimo jiné věnuje mapování tuzemské subkulturní scény. Kromě steampunkových kostýmů vyrábí v tomto stylu i šperky a bytové doplňky. Charakteristické pro je pro ni používání hodinkovych součástek zvláště ve velmi detailnich špercích. Působí jako redaktorka webů XB-1, Fantasy-svet.net a Steamzine. Je spisovatelka, významná osobnost české steampunkové komunity a také spolupořadatelka mnoha tematických akcí, například brněnského steampunkoveho festivalu Nemám páru.

Zdeňka Otipková 

Od malička tíhne k výtvarnému umění, především obdivuje staré mistry a jejich práci se světlem. Má ráda staré domy a jejich "duše". Vždycky ráda prolézala ruiny ve městech a sbírala drobnosti, které v nich zůstaly po původních obyvatelích. Odjakživa byla knihomol a bez dobrodružných knih by to pro ni snad ani nebylo dětství. Miluje přírodu, pohádky, báje, fantasy. Fascinují ji staré stroje a smekám před jejich precizními tvůrci, kteří i kusu železa uměli dodat eleganci a lehkost. Toto všechno se pokouší už třetí rok promítnout do svých kousků. Považuje se za "vetešníka", který v kdejakém šroubku, nebo staré sponě vidí část uměleckého díla. Vyznačuje se tim, ze má velkou fantazii, smysl pro detail a málo času. 

Bohdan Volejníček

Narozen 1971 v Brně. Celý život pracuje v Knihovně města Ostravy, kde v roce 1993 založil první specializované oddělení pro literární fantastiku, které funguje dodnes a má nejrozsáhlejší knihovnu SF, fantasy a hororu v českých knihovnách. Byl jedním ze zakládajících redaktorů Fantasy Planet.cz, kam dlouhá léta přispíval. V roce 2004 byl spoluorganizátor sf conu OvaCon 2004. Jeho zájmem je literární fantastika všeho druhu, ale především dílo krále hororů Stephena Kinga, podle kterého má i svůj nickname BoboKing.