Program přednášek na festivalu Fantastická Ostrava 2019

Změna programu vyhrazena. Omlouváme se za případné změny programu.  

1. scéna


Sobota 29. 6. 2019

10:30 - 11:30  Star Trek - To nejlepší z obou světů

Přednáška určená hlavně těm, kteří do Star Treku zatím moc nepronikli. Čím to je, že Star Trek, koncept scifi před padesát let starý, pořád oslovuje nové a nové lidi? Je to vesmírnými loděmi, Sedmou z Devíti nebo je ve Star Treku něco hlubšího, co za tím stojí? V jakém pořadí by se Star Treku neznalý člověk na něj měl dívat?

11:30 - 12:30  Tomáš Volný - Steampunkové a hororové deskové hry aneb kdo si hraje, nezlobí 

V přednášce vás Tomáš nechá nakouknout do světa moderních deskových her inspirovaných steampunkem, viktoriánskou anglii a horory H.P. Lovecrafta. Můžete se těšit na steampunkové džentlmeny, Drákulu i Jacka Rozparovače a na konci na souboj s některým z mocných Prastarých. Tomáš Volný je steampunker, hráč deskových her, příležitostný moderátor pocházející kousek od Ostravy, nyní trvalé přebývá ve svém pražském sídle. Deskovým hrám se věnuje od dětství. Dnes píše i recenze, překládá pravidla, ale hlavně hraje. Rád relaxuje u malování herních figurek.

12:30 - 13:30 Josef Netrh (Xzone) - Videoherní trh v České republice

Jak se prodávají hry v České republice? Je to stále okrajová záležitost nebo jsme se přidali k západním trhům a je z toho masivní byznys? Pohled do zákulisí, možnost pokládat záludné otázky a nakonec možná i trochu pohled do budoucnosti. 

13:30 - 14:30  Františka Vrbenská  - Lidstvo proti všem

Františka Vrbenská je česká spisovatelka fantastiky, přednášející a oblíbená osobnost fandomu. Lidé si s katastrofami hrají už pár tisíc let. Likvidují mezi sebou a navíc si vymýšlejí si globální povodně, apokalypsy, návraty Antikrista, Matrix a Terminátory, útoky z vesmíru, nukleární válku, smrtící bakterie... Jak jsou tyhle průšvihy zachyceny ve filmu a v literatuře? Které z nich jsou reálné a které čistá fikce? Kdo za co může? Čeho se můžeme nejlépe bát? A kudy z rejže ven?

14:30 - 16:00  Diskuzní panel - malá nakladatelství

Debata o strastech a slastech vydávaní knih, i o tom jak se jako malé a začínající nakladatelství prosazuje na trhu, kde vládnou zaběhlí a nekompromisní žraloci.
Hosté: Planeta9, Golden dog, Carcosa

16:00 - 17:30  Ondřej Neff - Svět v roce 2050

Ondřej Neff, český spisovatel science fiction a novinář, se zamýšlí nad světem za 30 let. Jaká je optimální metoda hodnověrné predikce? Jaké faktory jsou určující a co je podružné? Pokusy o předpověď jsou přehlídka omylů a představ, jež realita usvědčila z naivity. Neff nabízí svůj pohled a zároveň vybízí k předložení vlastních představ, druhá část jeho prezentace bude mít formu brainstormové debaty.  

17:30 - 19:00  Bohdan Boboking - Podivuhodný život Julese Vernea

"Všechno, co si někdo dokáže představit, může někdo uskutečnit" - přednáška o životě a díle Julese Verna, pro většinu čtenářů prvního autora vědecké fantastiky na světě. Byl ale tento autor ze století páry skutečně "vynálezce" science fiction"? Proč tedy říkal: "Člověk nesmí žádat nemožnosti." Nejen o tom bude přednášet Bohdan Volejníček alias BoboKing, knihovník, náruživý turista, hráč geocachingu a největší fanoušek Stephena Kinga v Ostravě a přilehlém vesmíru. 

Neděle 30. 6. 2019


10:30 - 11:30  Julie Nováková - Moderní česká fantastika ve světě

Světová fantastika prodělává neustálý vývoj a ta česká není žádnou výjimkou, přičemž občas zrcadlí vývoj té světové a především angloamerické, občas se vydává vlastní cestou. Občas také přímo na světový trh proniká. Jaké moderní české fantastické příběhy vyšly v zahraničí a mají nějaký společný jmenovatel? Jak se vůbec může český autor prosadit za hranicemi? Julie Nováková (1991, Praha) je českou autorkou sci-fi, detektivek a fantasy.

11:30 - 13:00   Cosplay přehlídka

Přehlídka předních českých a slovenských tvůrců, kteří jsou nejen zajímavými osobnostmi ale i mistry ve svém oboru. Přijďte si prohlédnout kostýmy, které vám vyrazí dech a nebojte se našich hostů zeptat na všechno, co o cosplayi potřebujete vědět.

13:00 - 14:00  Vladimír Chvátil - Jak se dělá desková hra

Když se podíváte do jakéhokoliv přehledu nejlepších deskových her, pravděpodobně tam narazíte na takové, které mají jedno společné - jméno autora Vladimír "Vlaada" Chvátil. Na svém kontě má na dvacet deskovek, které sbírají ocenění u nás i ve světě. A to včetně aktuálního hitu mezi párty hrami - Krycími jmény. Jaká je cesta deskové hry od nápadu po krabici? 

14:00 - 15:00 Haylin cosplay - Cosplay a cony v zahraniční

Jmenuje se Karolína, ale mezi cosplayery je známá jako Haylin. Je všestranná umělkyně a šití se věnuje od malička, kdy se své mámě dívala přes rameno a sledovala, co vytváří. Bavilo ji pro ně vyrábět cokoliv, od oblečení po nábytek. Vystudovala tradiční textilní techniky na ŠÚV a později architekturu na STU FA. Dnes se kromě architektury a cosplaye věnuje i divadelním kostýmům a společenským šatům. Má za sebou mnoho úspěchů v cosplay soutěžích po celém světě. Zvítězila například na Animeshow v Bratislavě, festivalu Y-games nebo na prestižním VIECC. Ve volném času pracuje jako lektor v textilním ateliéru Fajna dílna v Ostravě.

15:00 - 16:00  Tomáš Kučerovský - Od knižních obálek ke komiksům

Záběr českého tvůrce Tomáše Kučerovského je opravdu široký. Jeho tvorba se objevuje na obálkách knih, v komiksech i ve společenských hrách. Na přednášce se dozvíte všechno o tom, jak je těžké u nás tvořit a realizovat se svou tvorbou. Jaký je rozdíl mezi kreslením obálek a vlastní tvorbou či jak dlouho trvá vytvořit komiksový strip. Tomáš Kučerovský je ilustrátor a autor komiksů, spoluvydavatel komiksového časopisu Aargh!, jeho obálky můžete znát z produkce nakladatelství Straky na vrbě, Albatros, Argo a dalších. Několikanásobný držitel komiksové ceny Muriel, jeho komiksy se objavují v mnoha antologiích u nás i v zahraničí, podílel se na několika počítačových i deskových hrách (včetně populární hry Krycí jména). 

16:00 - 17:00  Vojtěch Hamerský - Jsem Booktuber

Číst kdykoliv a kdekoliv, číst knihy dobré i špatné. A pak o tom natáčet. Je to trochu zábava, adrenalin a třeba i životní poslání. Co je BookTube, jak se k tomu dostat a proč s tím případně začít? To jsou otázky, na které přímo zazní odpovědi. Zjistíme, co skrývá svět plný knižních videí. Vojtěch Hamerský je šestadvacetiletý snílek, který rád objevuje svět. Když zrovna není ponořený do čtení, dívá se na film nebo seriál, popřípadě si třeba zrovna užívá nově vydanou desku svého oblíbeného interpreta. Ve svých volných chvílích se rád věnuje audiovizuální tvorbě. Jeho hlas uslyšíte také v nejedné audioknize.

17:00 - 19:00 Bohdan Boboking - Science fiction - bylo, je a bude!

Science fiction, neboli vědecká fantastika, tu je už s námi... 50 let? 100 let? 200 let? Či snad už 3000 let? A je to brak, nebo patří mezi plnohodnotnou literaturu? O hledání kořenů tohoto svébytného žánru, jeho dějinách, úskalích i úspěších, bude přednášet Bohdan Volejníček alias BoboKing, knihovník, náruživý turista, hráč geocachingu a největší fanoušek Stephena Kinga v Ostravě a přilehlém vesmíru.

2. scéna


Sobota 29. 6. 2019 


10:00 - 11:00  Honza Kohoutek - Dystopické světy

Jaké je to asi žít ve světě, kde jsou knihy a vědomosti považovány za hrozbu? Jak přežívají hrdinové zombie apokalypsu? Ba dokonce, jak ustát přetechnizovanou společnost, kterou ovládají korporace? I takové na takové otázky se pokusíme najít odpověď na přednášce, ve které si povíme s jakými dystopickými světy jsme se mohli již potkat, jak se dělí a kolikrát už náš svět byl ohrožen nefungujícím systémem, neopatrností, hrozbou nebo prostým lidským sobectvím. Projdeme si významná dystopická díla a ukážeme si odraz v naši moderní lidské společnosti. 

11:00 - 12:00  Miroslav Krybus & Tomáš Dostál - Military scifi a alternativní historie

Prozkoumejte s námi válečné konflikty budoucnosti, ale i ty, které v našich dějinách mohly probíhat úplně jinak. Military sci-fi a alternativní historie - poznejte temnou stranu fantastiky...

12:00 - 13:00  Rebel Legion - Lion Base - kostýmy, charita, komunita

Kostýmy, charita a komunita jsou tři základní pilíře mezinárodní Star Wars kostýmové organizace Rebel Legion. Přijďte se podívat na kostýmy kladných hrdinů vesmíru Star Wars a dozvědět se něco o tom, k čemu všemu je lze využít. Dozvíte se také, co členové místního zastoupení Lion Base nejenom v České Republice již několik let podnikají! 

13:00 - 14:00  Jan Hamouz (nakladatelství Host) - Poloviční král

Hodina věnovaná debutovému fantasy románu Jana Hamouze. Máte-li rádi krále, slečny a piráty pachtící se špinavým středověkem, pak je to hodina pro vás. Jan Hamouz je český spisovatel fantastiky. Žije v Praze a živí se navrhováním mostů. V roce 2016 byl oceněn v soutěži Žoldnéři fantasie za povídku Štětec z velbloudí srsti, o rok později ve stejné soutěži uspěl s povídkou Cvrdlikáček. V listopadu 2018 debutoval románem Poloviční král, úvodním dílem fantasy série Ptačí srdce. Sérii vydává nakladatelství Host a na letošním ročníku Fantastické Ostravy si můžete přijít poslechnout o dalších plánech i o tom, jak se píše románový debut.

14:00 - 15:00  Karel "Strmý" Böhm - EVA, pryskyřice, polyuretany a další alchymie při výrobě kostýmu

Od práce s materiály, přes tvarování, až po odlévání a duplikáty. V teoretické části se dozvíme co, kde a za kolik, projdeme si základy výroby, návyky; v praktické části nebude chybět ukázka pro všechny, které zajímá, jak se tvoří kostým. Karel "Strmý" Böhm  je plzeňský steampunker, cosplayer a tvůrce kostýmů, který se několik let věnuje práci s různými materiály včetně pěnovek a polyuretanů. Kromě steampunku se věnuje také fantasy kostýmům, brnění.

15:00 - 16:00  Petra Slováková - Střípky o psaní

Představení nového knihy Střípky času, která se odehrává v temné magické Ostravě. Autorka představí široký záběr své tvorby od psaní až po ilustrace a kostýmy. Následovat bude autorská beseda o psaní steampunku a dalších okrajových subžánrů, které na českém trhu nejsou příliš obvyklé. Máte možnost dozvědět se i o tom, jak se u nás taková literatura vydává a čím si autor prochází od psaní až po vydání knihy. Máte jedinečnou možnost zjistit podrobnosti o věcech, které vás zajímají okolo publikací knih, včetně toho, jak dlouho trvá vydání knihy, jak napsat průvodní dopis, čím můžete nakladatele zaujmout a kolik si reálně říct o autorský honorář...

16:00 - 17:00  Martina Bellovičová - Český steampunk

Brněnská DJka, steampunkerka, překladatelka a zpěvačka první české steampunkové skupiny Clocwork animals. Přednáší více než sedm let na různých českých akcích. Její přednáška bude plná steampunku a to hlavně českého. Martina vás seznámí s tuzemskými tvůrci i komunitou, poradí, kde sehnat oblečení a šperky k tomuto alternativnímu stylu a odkud se vlastně steampunk vzal jako takový.

17:00 - 18:00  Martin Šust (nakladatelství Argo) - Jak vzniká kniha

Přednáška odkryje pro mnohé tajemná zákoutí přípravy knih k českému vydání včetně těch nejmenších podrobností od nákupu práv až k uvedení do prodeje. Martin Šust mimo jiné vede edici Fantastika nakladatelství Argo a stará se o zahraniční povídky v literárním časopise XB-1. V minulosti působil jako redaktor nakladatelství Laser-books, časopisů Ikarie a Pevnost či jako šéfredaktor české edice magazínu F&SF. Sestavil několik úspěšných antologií zahraničních povídek včetně takřka kultovních Trochu divných kusů a k tomu všemu napsal mnohdy pekelně obsáhlé autorské profily do stovek knih fantastického žánru.

18:00 - 19:00  Roman "BeeSee" Bílek & Pavel "PaTa" Talaš - Křest knihy Sněhulení

Komiksová autorská dvojice, která spolu spolupracuje již drahně let. Za sebou mají publikování v nejrůznějších časopisech, internetových magazínech i vydání samostatných komiksových knih. Autoři představí svůj svět O sněhu, aktuální stripovou knihu Sněhulení i projekt Múzoleum, přičemž nahlédnou do minulosti i budoucnosti svých projektů. V rámci jejich programu proběhne i křest novinky Sněhulení!

Neděle 30. 6. 2019 


10:00 - 11:00  Anna Křivánková - Osamu Tezuka - Bůh japonského komiksu


Manga má mnoho výrazných autorů, ale jen Osamu Tezuka je už po desetiletí oslavován jako "božstvo", bez kterého by japonský komiks zůstal jen omezenou dětskou zábavou. Je tomu však skutečně tak? Které zásluhy jsou Tezukovi přičítány právem, a kde začíná legenda? Anna Křivánková je překladatelka japonské beletrie a komiksů. Přednáší o japonské populární kultuře na FF UK.

11:00 - 12:00  Josef "Choze" Blažek - Upsat se komiksu

Proč holky šílí po komiksových scenáristech a udělají pro ně úplně všechno? Do kterých daňových rájů odklonit hromady peněz, co psaním komiksů vyděláte? A jaké drogy brát, když píšete komiksy pro čtyřleté děti? Neocenitelné rady a postřehy z praxe komiksového scenáristy Josefa "choze" Blažka pro každého, kdo chce z nějakého záhadného důvodu komiksy dělat nebo nahlédnout do zběsilého zákulisí jejich tvorby. Josef "choze" Blažek je filmový, seriálový a komiksový scenárista a režisér. A dítě Jaroslava Foglara a Stephena Kinga, což nejlépe potvrzuje jeho loňský komiks, v němž propojil Rychlé šípy s románem To.

12:00 - 13:00  Julie Nováková - Život na Rudé planetě?

Od Wellse a Burroughse po současné autory, spisovatelé science fiction si vždy rádi představovali život na Marsu. Je možné, že jej Rudá planeta někdy hostila nebo dokonce stále hostí? Pokud ano, tak kde? Podíváme se, jak nám tyto otázky pomáhá zodpovědět současný průzkum Marsu. Julie Nováková (1991, Praha) je českou autorkou sci-fi, detektivek a fantasy.

13:00 - 14:00  Anna Křivánková - Outsider Garo

Japonský komiksový průmysl se o své vlajkové lodě v podobě časopisů Šónen JUMP či BIG COMIC vždycky dokázal postarat, ale jak se vedlo magazínu, který stál po celou dobu své existence stranou mainstreamu a namísto o komerční úspěch usiloval pouze o kvalitu? Seznamte se s legendárním avantgardním časopisem GARO (1964-2002), který po celou dobu své existence nabízel japonským čtenářům něco jiného, než se mohli dočíst v oblíbených komiksových týdenících. Anna Křivánková je překladatelka japonské beletrie a komiksů. Přednáší o japonské populární kultuře na FF UK.

14:00 - 15:00  Pavel Bareš (nakladatelství Host) - Projekt Kronos a další

Pavel Bareš, autor Projektu Kronos a Kronových dětí, vypráví o svých knihách a o tom, o kolik to mají hrdinové v naší realitě těžší, než ti knižní. Ve dne je učitelem angličtiny, v noci frontmanem kapely The Jay, zapáleným hráčem videoher a čtenářem komiksu, cestovatelem, jachtařem, oddaným hnědokabátníkem a zlomyslným Pánem jeskyní. Zpívá, protože některých slov je bez melodie škoda, a píše, protože i kdyby snad někdy chtěl přestat, stejně by nemohl. V roce 2016 debutoval románem Projekt Kronos u Nakladatelství Host​. Letos vyšlo pokračování s názvem Kronovy děti.

15:00 - 16:00  Tereza Matoušková - Jak se (ne)píše fantasy sága?

Milujete rozsáhlé epické příběhy, které se odehrávají ve smyšlených světech? Nebo jste dokonce zatoužili něco takového napsat? Jak těžké to je? Je to dobré pro zdraví? Nebo dokonce... Bolí to? Povídání s Terezou Matouškovou (Válka zrcadel), která po několika samostatných románech, novelách a povídkách z Podmoří, připravuje rozsáhlou sérii z tohoto světa. Tereza Matoušková patří mezi úspěšné autory nejmladší generace. Narodila se v roce 1990 ve Starém Městě u Uherského Hradiště a nyní žije v Praze. Vystudovala evoluční a ekologickou biologii a historii na Masarykově univerzitě v Brně. Je autorkou ponurého fantasy světa Podmoří, který lze zařadit i do tzv. arcanepunku - subžánru fantastiky, v němž vedle sebe existují magie i věda.

16:00 - 17:00  Pevnost/Fantom print - informace připravujeme

17:00 - 18:00  Vyhlášení Fantastické soutěže

18:00 - 19:00  Martin Jiroušek - Nejlepší filmové adaptace H.P. Lovecrafta a S. Kinga

Martin Jiroušek žije v Ostravě, absolvoval obor Teorie a dějiny dramatických umění na UP v Olomouci. Studium uzavřel prací Nekonvenční horor a jeho základní rysy. Spolupracoval s různými filmovými festivaly i kulturními instituty. Přednášel na univerzitách v Brně, Olomouci, Opavě a Ostravě. V současnosti působí na volné noze, provozuje antikvariát a přednáší o vztahu filmu a literatury pro studenty středních a vysokých škol (připravil pro ně řadu vzdělávacích pořadů), ve vybraných knihovnách realizuje výklady o neobvyklých úkazech ve světě literatury a filmu, s přestávkami uskutečňuje výstavy originálních filmových plakátů slavných českých výtvarníků (horor, zločin, komedie). Pro zájemce vytváří tematické večery z oblasti filmového umění, avantgardy, experimentálního filmu, nekonvenčního hororu, filmového expresionismu a transgrese. Zabývá se filmovou cenzurou a nezařaditelnými osobnostmi filmového umění. Je také autorem knihy Černý bod.