Doprovodný program festivalu Fantastická Ostrava 2019

Změna programu vyhrazena. Omlouváme se za případné změny programu.   

Fantastická Ostrava HorrorCon 2019


sobota 29. 6. 2019 (podzemní Kóje č. 1)


10:00 - 12:00 Od pohádkových strašidel k horroru pro děti

Čeho jste se báli jako děti? Čeho se bojí vaše děti? Jak se pohádkové postavy prolnuly do horrorového žánru? Existují horrory pro děti? O čem jsou? Přijďte si i se svými dětmi popovídat o strašidlech a mrazení, nechat se namaskovat nebo si zahrát na strašidla a zjistit, že horror může být pro celou rodinu.

12:00 - 13:30 Český horror ve filmu a literatuře

Český horror prý nemá tradici. Myslíte si, že něco jako český horror neexistuje? Odhalte jeho stopy a specifika v historii i současnosti, v literatuře i ve filmu.

13:30 - 14:00 Lesapán + Domovoj

Projekce dvou krátkometrážních horrorů režiséra Pavla Soukupa vycházejících z lidových pověstí a pohádek. Domovoj (2017) je temná pohádka o babičce, tajemném strážci domu a jeho střetu s nezvanými nočními návštěvníky. Od dob Karla Jaromíra Erbena nebyly české verše tak děsivé. Lesapán (2015) vypráví o střetu dvou faktických vládců lesa. Je jím myslivec nebo tajemný protivník, jenž se vynořil přímo z tajuplného nitra lesa? Střet rozumu s živelností je nevyhnutelný. "V černých stromech, v tmavém houští skloň svou hlavu, zbraň i zrak..."

14:00 - 15:00 Romance jako temná strana vampyrismu

Jako prokletí upírství je často vnímána až maniakální závislost na lidské krvi, potažmo nesmrtelnost se všemi svými negativy. Okrajově pak samota. Jednou z temných stránek vampyrismu je však romantika jako projev nenaplněného citu a touhy a my vám v několika blocích představíme různé projevy této temné stránky romance v několika filmových a literárních příbězích.

15:00 - 15:30 Kristina Haidingerová - Děti Raumy

Krátké představení nového románu, autogramiáda autorky a bleskový kvíz o podepsaný výtisk. Jak bychom reagovali na možnost nesmrtelnosti? Jakou cenu má život nebo vědomí? Jsou pomíjivé? Dají se měnit? Ponořte se do lidsky nelidského příběhu o zrůdách... a o nás samotných.

15:30 - 17:00 Karvinský horror

Může se horror odehrávat v Karviné? Jak se točí v amatérských bojových podmínkách? Např. přepadení obchodu za jeho ostrého provozu? Přesvědčíme vás o tom společně s tvůrci karvinského spolku nadšenců Horrorwatch kolem scénáristy a režiséra Lukáše Bulavy. Horrorwatch mají na svém kontě již osm krátko, středo a celovečerních horrorů a krimi thrillerů, odehrávajících se v Karviné a okolí v nichž reflektují nejen místní rázovitost a problémy, ale i zálibu v žánru. Diskuse s tvůrci bude završena projekcí zatím jejich posledního filmu, krátkometrážního horrorového retrofilmu Kyselý dech. Film nás zavede do počátku 90. let, kdy se sestry Červeňákovy s nadšením pouštějí do natáčení nového hororu Kyselý Dech, což se záhy stává jejich nejhorší noční můrou. Samy se ocitají v hnisajícím světě doktora Ericha Karpiho, jehož zničená mysl touží přeměnit vše lidské v naprosté zlo. Dostává ovšem protivníka v podobě starší sestry, kterou žene msta. Vítejte zpět v dobách videopůjčoven, rychlodabingů, školních gangů a stylové módy a nechte se unášet atmosférou temných lokací, sečných zbraní, bizarních postav a poctivých ručních efektů.

17:00 - 18:00 Teplý horror

Doba se mění a s ní i její hrdinové. Minoritní postavy získávají stále větší zastoupení v moderním Hollywoodu až to začíná být otravné. Nebo snad ne? V přednášce "Teplý horor" se zaměříme na homosexuální postavy v hororových filmech a seriálech. Na jejich vývoj a směřování a zjistíme, jak moc velké má ve skutečnosti LGBT komunita v jednom z nejprogresivnějších žánrů všech dob zastoupení.

18:00 - 19:00 Jak znáte horror?

Znalostní kvíz o hodnotné ceny. Vyzkoušejte svou paměť a znalosti horrorového žánru? Pamatujete si hlášky, postavy, zápletky, ikony?

***

Po značnou část celého programu maskování maskérkou. Po celou dobu programu HorrorConu bude k dispozici nabídka horrorových knih převážně domácích autorů a autorek k prodeji a také Creepy Box, místo, kde je možné zanechat cokoliv horrorového, co již nechcete, a naopak je možné si z něj cokoliv co v něm je vzít - zcela zdarma. Nevyhazujte horrorory, přineste je s sebou, třeba někdo jiný zrovna o ně má zájem.

Potterhead: Vzhůru do Bradavic

Potterhead je parta kamarádů z Brna, která se dala dohromady v loni v říjnu. Jejich společným jmenovatelem je takřka až fanatická záliba do všeho, co se točí kolem světa Harryho Pottera. V Brně dělají večerní akci Noc s Harrrym Potterem nebo kvízy. Na Fantastické Ostravě si pro vás připravili bohatý program, těšit se můžete na tématické přednášky, kvízy, workshopy, deskové hry a spoustu dalšího. Více na FB stránkách události.

Sobotní program:

10:00 Promítání: Severus Snape a Pobertové

11:00 Kvíz: Voldemort

13:00 Přednáška: profesorka Trelawneyová

14:00 Promítání: Dumbledore a Grindewald, Sisters of house Black

15:00 Přednáška: Fantastická zvířata

16:00 Kvíz: Brumbál

17:00 Promítání: Origins of Heir

Nedělní program:

10:00 Promítání: Severus Snape a Pobertové

11:00 Kvíz: Všeobecné vědomosti ze světa HP

13:00 Přednáška: Dějiny famfrpálu

14:00 Promítání: Dumbledore a Grindewald, Sisters of house Black

15:00 Přednáška: Čokoládové žabky

16:00 Kvíz: Remus Lupin

17:00 Promítání: Origins of Heir

Workshopy:

Každý den od 10:00 - 18:00

Na workshopy je nutné přihlásit se předem!

A navíc výstava, beerpong a famrpál!

Expozice bude probíhat po celou dobu akce.

BO Trek 2019


sobota 29. 6. 2019 a neděle 30. 6. 2019 (podzemní Kóje č. 2)

10:30   Star Trek - to nejlepší z obou světů

Přednáška určená hlavně těm, kteří do Star Treku zatím moc nepronikli. Čím to je, že Star Trek, koncept scifi před padesát let starý, pořád oslovuje nové a nové lidi? Je to vesmírnými loděmi, Sedmou z Devíti nebo je ve Star Treku něco hlubšího, co za tím stojí? V jakém pořadí by se Star Treku neznalý člověk na něj měl dívat?

12:30  Vystavené modely lodí a jejich historie

Doprovodná přednáška k probíhající výstavě modelů lodí. Zajímá vás, jak se modely dají sehnat? Které jsou kvalitní a kterým se raději vyhnout? Chtěli byste mít taky doma nějaký model za rozumnou cenu a nevíte, kde je sehnat. O tom všem se můžete dozvědět více na této přednášce.

13:30  Každodenní klingonština

Jak se řekne Qapla' (ahoj) ví hodně lidí, co ale když budete klingonštinu potřebovat ve všednějších situacích - v restauraci, kině nebo na sportovním utkání? Neurazíte klingonského oslavence, pokud mu k narozeninám nepopřejete v jeho rodném jazyce? A co když si s Klingonem půjdete zahrát golf? Naučte se pár užitečných frází!

14:30  Technika stanice Deep Space Nine

Podívejte se do útrob vesmírné stanice! Krom toho, že je stanice Deep Space Nine velká, toho o ní většina lidí vlastně moc neví. Jak je vnitřně uspořádaná, jakým způsobem Federace původně těžební stanici upravila a jak se vlastně liší provoz kilometr a půl dlouhé stanice od provozu vesmírných lodí?

15:30  50 let Star Treku

Podívejte se na český dokumentární film o tom, co je Star Trek, proč je úspěšný, co se na něm lidem líbí a i o tom, že má kolem sebe jednu z nejaktivnějších fanouškovských komunit na světě.

Součástí programu BO Treku je výstava velkého množství exponátů souvisejících s vesmírem Star Treku, ať už se jedná o uniformy, komunikátory, modely lodí nebo jen o zajímavé knížky a komixy. BO Trek je vůbec první výstavou zaměřenou na Star Trek v Ostravě.

Součástí expoziční části programu je také možnost si ve 3D brýlích vyzkoušet propracovaný simulátor interiéru Enterprise D známé ze seriálu Star Trek: Nová generace. Procházení po můstku, návštěva strojovny nebo Datovy kajuty nebo třeba výlet raketoplánem kolem Enterprise - rozsah simulátoru je opravdu ohromný a se 3D brýlemi je také velmi realistický.

Vyfoťte se, třeba i ve Star Trek kostýmu, před enormní tapetou můstku Enterprise! Celosvětově unikátní velkoformátový pohled na můstek Enterprise s plochou 6 m2 přímo vybízí k nafocení přesvědčivých fotek přímo z centra vlajkové lodi Hvězdné flotily.