Tipy fantastických Bookcosplayerů 4

Pokud se chcete pustit do cosplaye z děl Ola Zbranek Biernátové, Kristiny Hlaváčkové a Martiny Eretové, nemusíte se bát složitých kostýmů. Stačí často využít oblečení z šatníku nebo sekáče a doplnit je parukou či jednoduchými rekvizitami. Inspiraci najdete v různorodých postavách těchto autorek, které pokrývají široké spektrum stylů a období, od sportovního a vintage po magický a historický.

OLA ZBRANEK BIERNÁTOVÁ

Jestli si netroufáte na brnění a elfí uši, pusťte se do cosplaye postav z mých feel good romanťáren. Stačí vybrakovat šatník nebo sekáč, maximálně si navíc pořídit paruku. A mám dokonce i jednu postavu na vozíčku – Izzy nosí volnější sportovní styl, miluje k-pop a má mikádo s ofinou různých barev (v knížce Jsme nevyhnutelní měla vlasy modré, růžové, platinové i duhové). Pokud se vám ale nechce nosit paruku, vyberte si podle barvy vlasů mých dalších hrdinek, a pak už jen vyberte outfit v jejich stylu, inspiraci najdete přímo na obálce.

Mei jde hlavně o pohodlí. Džíny a triko, to je její. Hlavně, když je s potiskem z Harryho Pottera. Svému nejlepšímu kamarádovi Travisovi pořád krade mikiny. Vlasy nosí nejčastěji spletené do copu a v ruce má čokoládu.

Ava miluje Star Wars, takže jestli máte ve skříni šaty se vzorkem stíhaček Tie nebo Millennium Falcon, ona by to stopro nosila. Má hnědé mikádo s ofinou a po ruce vždycky nějakou knížku (hlavně od Sarah J. Maas).

Charlee je blondýnka, tanečnice, vždycky nosí rtěnku a má zálibu ve vintage stylu. Šaty, sukně, svetříky, dá si klidně i boty na podpatku a hlavně jde do barev. Snaží se vypadat navenek vesele, aby se jí to promítlo i do toho, jak se cítí.

Harper je bad girl. Černé dlouhé vlasy s ofinou, černý outfit. Kožená bunda, krátké sukně se síťovanými punčochami. Nejvíc na světě by chtěla potkat Lokiho.

No a nakonec je tu Tess, hnědovláska, co se snaží zapadnou a odpoutat se od své minulosti v showbyznysu. A protože je inspirovaná Taylor Swift, neuděláte chybu s „red lip classic“ a „standing in the nice dress staring at the sunset“ nebo „good girl faith and a tight little skirt“.

Bookcosplay Fantastická Ostrava 2024

KRISTINA HLAVÁČKOVÁ

Elena – hlavní hrdinka trilogie Dračích očí a navazující trilogie Dračí oheň. Elena používá jako zbraň mírně zahnutý kratší meč – v našich poměrech by to byl meč typu wakizaši, což je krátký samurajský meč. Většinou ho nosí v pouzdře na zádech, ale i u pasu – pravoruké nošení. Ovšem rukojeť v sobě má drahý kámen, který Elena používá na ukládání magické energie.

Trakeš – krátká bojová dřevěná tyč. Nosí ji v pouzdře na zádech. Dost často jí tedy za krkem vykukuje meč i trakeš. Rovná zdobená dýka nošená u pasu. Ale pozor, zdobení není výrazně barevné, dýka je z tmavého kovu, aby se neleskla. Zdobení je většinou runové rytí. Funkční, nic vyloženě okázalého.

Braka – taková kulatá věcička velikostně o něco menší než tenisák. Je to napůl šperk a napůl zbraň. Nosí se na copu. Když švihnete hlavou a někoho tím trefíte, není to nic hezkého.

Trak – dlouhá dřevěná bojová tyč, tu má většinou u sedla, takže v cosplayi není nutná, hlavně když má meč. Vrhací nože v pouzdře na zádech a v rukávech – ale ty nejsou pro cosplay úplně nutné, protože často bývají skryté.

Proč jsem začala zbraněmi? Protože Elena z rodu Leon je z části Berber, z části Adragonka, Její děda je elf a má dračí krev. Jedním slovem: válečnice. Je to dost herdek baba skrytá za krásnou tvářičkou. Svou výšku zrovna neovlivníte, ale Elena je prcek. Je malá, šlachovitá, pružná a s křivkami. Chodí s hlavou hrdě vztyčenou a je to rapl. Kdo jste se teď chytil toho, že má Elena mezi předky elfa, ano má, ale nemá úplně špičaté uši, jen tak malinko a nenápadně. Pokud to nehledáte, nevšimnete si. Ne, že mi z ní uděláte čpičatoušku :-D.

V oblečení je pro ni důležitější funkčnost, šaty by nejraději někam zahrabala, což její matku dohání k šílenství. Nejčastější oděv je černá halena s rozhalenkou, černé kalhoty, vysoké černé jezdecké boty s relativně měkkou podrážkou pro tichý pohyb při chůzi. Podpatky k berberskému oděvu nenosí. Berbeři používají na zakrytí tváře v boji ses, což je dlouhý černý šátek, který je jinak ovázaný kolem pasu jako šerpa. Samozřejmě tak, aby nepřekážel zbraním.

Co se vlasů týká, jsou dvě varianty, podle toho, kterou část příběhu si vyberete. Mladá Elena má dlouhé zrzavé vlasy. Tmavě zrzavé, není to taková ta zářivá světlá, spíš do tmavého červena než oranžova. O něco starší Elena má vlasy bílé/stříbrné a nad pravým okem zrzavý pruh, který jí zůstal z původní hřívy, než měla magickou nehodu. Tato starší Elena má též pod pravým okem jizvu, která se jí při užití magie mění v dračí šupiny – modrozelené, tu tam stříbrná. Každopádně si Elena většinou libuje ve složitých copech. Je to jeden z jejích nejvýraznějších ženských prvků. Vlasy se jí pak nepletou při boji a na cop se dá přidělat braka. Pokud nemá vlasy zapletené, má je spíš rozpuštěné, culík nosí málo kdy.

Za normálních okolností má Elena tmavě hnědé, skoro černé oči. Ty se jí při použití magie mění na dračí. Jak již bylo řečeno, Elena má dračí krev. Její dračí oči jsou modrozelené a mají protáhlé dračí zorničky. Pokud se zrovna netváří, že je svůj bratr Filip, oči má zvýrazněné kohlem. Prostě jemně černě nalíčené, pro ty kdo potřebují překlad.

Šperky. Ano já vím, že je to válečnice, ale pořád ženská. Všechny její šperky mají navíc dost zásadní magické atributy. Kromě braky na copu, nosí široké náramky, kterými odráží magii. Náušničky úplně drobné s kamínky, do kterých ukládá magickou energii. Na krku nosí Kargan. Nosí ho buď na černé nebo tmavě zelené sametce, nebo na řetízku. Co že je Kargan? Z pohledu naše moderního světa je to keltský křížek, postavený na kratší rameno. Ale když už jsem vám teď sebrala iluze, je to šperk velmi magický. Kdo si chce vyhrát, v jeho středu je černý kamínek. Vše bohatě zdobené runovým rytím.

Kargan. Kříž stojící na středním krátkém rameni, ležícím prot tomu nejdelšímu, okolo průsečíku ramen kruhovitý propletenec. Nebyl to šperk ani velký, ani vyrobený z drahých kovů či drahokamů. Žádný podobný Elena nikdy neviděla. Byl vyhotoven z železa, ze kterého se vyráběly meče. Základní kříž měl malé dekorativní patky a byl zdoben rytinami tak drobnými, že Kargan byl na omak hladký a rytiny viditelné, jen pokud na ně dopadalo světlo z jistého úhlu. Naopak okruží tvořily důmyslně propletené, tenounké nitky pevného kovu. Do průsečíku kříže byl zasazen malinkatý šedočerný kamínek protkaný zelenými a modrými žilkami. Kamínek byl sice vyleštěný, ale ani tak nebyl hladký. Na omak byl hrubý stejně jako hory, ze kterých pocházel. Nedalo se říct, že by kameny raba byly vzácné. Doslova tvořily Dračí hory. Nikde jinde se ale najít nedaly. Pro Berbery měly obrovskou cenu, hlavně ty pěkně vybarvené. Raba v Elenině Karganu doslova hrál barvami na šedočerném podkladu. Raba nebyly drahokamy. Nedala se do nich ukládat magická síla. Byly zemité a tak nemagické, jak jen něco může být, stejně jako Berbeři sami. Ale pro Elenu, stejně jako pro většinu Berberů, měly jakousi… čarovnou moc.

Bookcosplay Fantastická Ostrava 2024

MARTINA ERETOVÁ

Mýtoversum: Případ ambiciózního démona

Poručík David Miller je mladý, černovlasý, urostlý kriminalista. Krátké vlasy. Může být buď v civilu - džíny, košile/parka, podpažní pouzdro se zbraní, za páskem pouta, popřípadě oblečen do obleku s kloboukem (50. léta) či jako slovanský bojovník.

Novinářka Zina Antonová je mladá, hnědé dlouhé vlasy, měla by být oblečena v šatech z 50. let (něco spíše obyčejného, jde o 50. léta v Praze, takže žádný Dior a new look J), v ruce. Nezbytná rekvizita: sešit a tužka.

Běs je slovanský démon, dlouhé bílé vlasy, oblečení bílé, šedé a černé – halena, kalhoty, dlouhý plášť.

Major Hermann je menší, zavalitý rakousko-uherský policista. Nezbytností je výrazný knír a klobouk, klasický oblek.

Bookcosplay Fantastická Ostrava 2024

Kontaktní formulář

Sponzoři a partneři našeho festivalu