Tipy fantastických Bookcosplayerů 1

I letos bude Fantastická Ostrava hostit české autory fantastických knih. Zapojili jsme je do Bookcosplaye a každého z nich požádali, aby vám představil své knihy a vybral postavy, které by se hodily na bookcosplay.

JARMILA MLČOUSKOVÁ

Rogenovo oko je fantasy pro všechny zájemce o studium magických řemesel, lov a ochranu vzácných tvorů a objevování nových světů i starých artefaktů. Odehrává se v prostředí starobylé univerzity a v uličkách steampunkového města Tir Erath, v nichž se rozléhá hlasité funění parních ďasů a číhají hladové tlamy uprchlých chimér. Zde vládnou čarodějové a pašeráci, které ze stínů pozoruje záhadný Vrahotepec.

Vybrané postavy vhodné pro cosplay:

Rianet přezdívaná Karmína – studentka lovecké fakulty se zálibou v červené barvě. Vlasy si barví odstínem červánkově rudé a nosí rudozlatý dračí make-up s nalepenými drobnými šupinkami okolo očí. Obvykle chodí oblečená v kožených kalhotách a korzetu. Její oblíbené zbraně jsou kuše, nože a bič z drakoještěří kůže. Jejím oblíbeným zvířetem je dragosta rudooká – masožravý druh jednorožce.

Vrahotepec – lovec vrahů s neznámou identitou, pohybuje se městem ukrytý v nočních stínech. Svědkové, kteří ho údajně zahlédli, ho popsali jako maskovaného muže v dlouhém kabátě ušitém ve steampunkovém stylu. V tělech mrtvých nechává zaraženou svou pečeť se znakem dýky protínající jinou dýku.

Bookcossplay Fantastická Ostrava

MARIE DOMSKÁ

Milí soutěžící, do této chvíle jsem vydala dvě knihy: fantasy Sivá krev a sci-fi Nejasné hranice.

V knize Sivá krev je vyobrazen národ temných podzemních elfů, kteří si říkají sivové. Moc ráda bych na Fantastické Ostravě viděla takové elfy. Samozřejmě mají špičaté uši, na které byste neměli zapomenout. A protože uctívají hadí bohyni, neměl by vám chybět na oblečení nějaký had, ať už šperk nebo výšivka. Nebo můžete na kazajku či kalhoty použít látku s hadím vzorem. Sivé kněžky se odívají do splývavého hedvábí a hadí vzory mají na vestičce, korzetu nebo opasku. Potěší mě také kdokoli z lesních elfů, kteří se sivy bojují.

Pro sci-fi Nejasné hranice můžete vytvořit uniformu pro celou řadu lidí sloužících na vesmírných stanicích a základnách. Může přijít i ve skafandru Pokud byste chtěli pracovat na stanici Diamond, která je mimozemskému území nejblíže, měli byste mít žlutou uniformu. A pokud byste chtěli spolupracovat s mimozemskou rasou, určitě by je potěšil červený oděv, jako jsem si ušila já jako zobrazení šatchranské čestné uniformy, kterou v knize nosí hlavní hrdinka.

Bookcossplay Fantastická Ostrava

EVA LASSLER

Ovládni svůj osud: Gamebooky Evy Ronne Lassler

Svůj první gamebook jsem vydala v roce 2022 pod nakladatelstvím Black Tower Entertainment. Jedná se gamebook z prostředí populárního českého RPG Dračí Hlídka. Klasické fantasy se všemi jeho náležitostmi jako je magie, boje, záhady i nestvůry. O rok později jsem vydala druhý gamebook, tentokrát u nakladatelství Mytago. Druhá Země je gamebook z prostředí daleké budoucnosti. Vypráví příběh ne příliš úspěšného osmatřicetiletého chlapíka, který se vydá na dobrodružnou výpravu za objevením mocné zbraně.

Moc mě těší, že se oba gamebooky povedly ve smyslu, že dostávám vcelku pozitivní ohlasy, což mě jakožto neznámého autora moc těší a beru jako velkou zodpovědnost. Pokračování gamebooků z Dračí Hlídky doufám dokončím ještě letos. A pokračování Druhé Země chystám v roce 2025.

Abych řekla pravdu, nejprve mě ani nenapadlo, že bych mohla soutěžícím v Bookcosplay nabídnout postavy z mých knih. Ale když se ta možnost naskytla, může být zajímavou výzvou pro kohokoli, včetně mě samotné, jak čtenáři postavy pojmou a jestli na ně působily stejně, jako já jsem je vnímala během jejich dobrodružství.

Kniha: Hrdinové Domoviny: Dáma z Agor-Nhat

Postava: Karesa
Ilustrace: Jiří Kůs (vizualizace: https://yirikus.cz/dama-z-agor-nhat/)

Karesa je mladá žena ve věku kolem dvaceti let. Je sirotek, matku si nepamatuje a otce viděla jen jednou, až v dospělosti. Vyrůstala v sirotčinci, pak se jí ujal muž s ne příliš valnou pověstí a zběhlý v temné magii a nekromancii. Když i ten zemřel, odvedli si ji na zříceninu hradu Agor-Nhat dva upíři, kteří jí využívali a drželi jako mazlíčka.

Karesa má dlouhé tmavé vlasy spletené do volného copu, světlé oči a je cca 170 cm vysoká. Je to čarodějka, jejíž povaha je vzhledem k její minulosti velmi nestálá. Radostné chvíle se u ní střídají se záchvaty zlosti nebo paniky. Přesto je hluboko uvnitř dobrosrdečná dívka, která ví, že s pomocí svých nových přátel dokáže najít tu správnou cestu. Typickou magií jsou pro ni růžovo-fialové blesky. Když dojde na fyzický souboj, Karesa se ohání dlouhým kopím nebo dýkou. 

Kniha: Hrdinové Domoviny: Dáma z Agor-Nhat

Postava: Ardanský klerik Eiryon Severin
Vizualizace: Midjourney

Eiryon má pětadvacet let. Je to klerik a učitel v Ardanském opatství. Má krátké hnědé vlasy, krátké vousy a je asi 175 cm vysoký. Je atletické postavy, trénuje umění bojových kleriků, ale za bojovníka se neoznačuje. Je mužem víry a vždy se snaží, aby v situacích, které ho potkají, našel něco pozitivního. Je vyrovnaný, rozvážný, inteligentní a skromný.

V opatství nosí místní stejnokroj, ale vydá-li se za dobrodružstvím, často ho lze potkat v cestovním oblečení tvořeném po kolena dlouhým varkočem, koženými nátepníky, vysokými botami s kulatou špičkou a hnědými kalhotami. Eiryon dokáže bojovat různými zbraněmi od střelných zbraní po jednoapůlroční meče. Na krku nosí přívěsek se symbolem svého boha.

Kniha: Druhá Země

Postava: Seliah Tarness (obecná uniforma vojenské sekce WVI)
Ilustrace: Eva Ronne Lassler

Seliah Tarness je nejmladší Asistentkou v historii Wreova Vojenského Institutu. Má plavé vlasy, bystré oči a šlachovitou, atletickou postavu. Seliah je odvážná, silná a přísná. Umí se prát, je zběhlá v různých technikách boje. Všichni vyšší vojenští důstojníci WVI mají za sebou genovou terapii za účelem zlepšení jejich síly a odolnosti. Seliaj bere svou roli vojenské Asistentky velmi vážně. Nemá smysl pro humor, ale zato velmi silný smysl pro povinnost a spravedlnost.

Seliah lze často spatřit v overalu typickému pro WVI. Je to černá kombinéza se stříbrnými pruhy a na levé straně lze vidět logo WVI. Zepředu je stejná, jako zezadu. Na límečku má z obou stran tenké kovové, zlaté pásky s hodností Asistenta. Na nohou kozačky (do půli lýtek) bez tkaniček a rovněž v černo-stříbrných barvách a tvarovanou podrážkou. Na hrudi je prošívání ve tvaru půlkruhů a Véček, což je symbol Nových Théb, města, kde Seliah žije. Overal se zapíná zepředu pod krkem. 

Kniha: Druhá Země

Postava: Henry Tarness (obecný ochranný oblek WVI)
Ilustrace: Eva Ronne Lassler

Velitel Henry Tarness je nejvyšší důstojník vojenské sekce WVI. Má tmavé krátké vlasy s podholenými boky, bystré oči a svalnatou postavu. Je přísný, neústupný a důkladný. Vše, co dělá, dělá s úplným nasazením a pro splnění mise je schopný dělat i velmi složitá rozhodnutí. Někdy dokáže být i krutý a bezohledný.

Během dobrodružství v knize Henryho přistihnete v ochranném obleku WVI. Na metalické černé kombinéze s prošíváním má hrudní brnění z pevného černého materiálu. Ze stejného materiálu má také chrániče ramen a předloktí. Na hrudi je vyrytý symbol ve tvaru půlkruhů a Véček, což je symbol Nových Théb, města, kde žije. Na levé straně je logo WVI a na pravé straně displej s technickými údaji právě nošeného obleku. Kolem pasu má taktický opasek s různými kapsami a vybavením.

Kalhoty k ochrannému obleku jsou z odolného, černého materiálu se stříbrnými lampasy. Na nohou nosí vyšší vojenské boty (do půli lýtek) bez tkaniček černé barvy s tvarovanou podrážkou.

 Bookcossplay Fantastická Ostrava

 

Kontaktní formulář

Sponzoři a partneři našeho festivalu