Host: Františka Vrbenská

PhDr. Františka Vrbenská je česká spisovatelka, publicistka a básnířka. Působila v národním programu ochrany fondů Národní knihovny ČR, nyní je v emerituře. V literární tvorbě se věnuje především žánru sci-fi a fantasy, píše ale také odborné a populárně naučné články. S tvorbou začala v dětství, první texty jí vyšly až počátkem osmdesátých let. Podílela se povídkami na rozsáhlém projektu Čas hradů v Čechách. Románový debut, trilogie Labyrint půlnočního draka, získal cenu za nejlepší fantasy Klubu Julese Verna (1995) spojenou s udělením rytířského titulu. Do současnosti jí vyšlo celkem patnáct knih včetně historické fantasy Stín modrého býka (s Leonardem Medkem). Se Zuzanou Hlouškovou editovala výjimečný soubor antologií české a slovenské ženské fantastiky Žena se lvem / se sovou / s drakem / s labutí. Angažuje se ve fandomu a často vystupuje na conech v Česku a na Slovensku, k přednáškám volí témata nejen z oblasti fantastiky. Je držitelkou několika ocenění včetně Ceny Karla Čapka, Aeronautilu, Istroconu, cen Akademie sci-fi, fantasy a hororu. Je členkou Obce spisovatelů ČR a Klubu autorů literatury faktu.

Kdo ovlivnil vaše spisovatelské začátky? Čím vás lákaly žánry fantasy a sci-fi?

Myslím, že každý tvůrce fantastiky a každý její fanoušek si lásku k žánru přináší na svět v genetické výbavě. Jako dítě jsem byla čtenářský maniak. Ponořila jsem se do knih Londona, Kiplinga, Vernea, Lema, Bradburyho, de Costera, Dumase, Gorkého, Štorcha, du Maurierové a stovek, stovek dalších. Objevila jsem v nich fantasy, sci-fi, dobrodružství a sny. Později jsem narazila na Součka, Nesvadbu, Asimova… Nenajdete svobodnější a pestřejší světy, než nabízí fantastika.

V oblasti fantastiky a sci-fi se dlouhodobě pohybujete, jak se podle vás tyto žánry během let proměnily a jak se podle vás proměnilo publikum, které tyto žánry čte?

Proměňuje se naše civilizace, globální společnost. S ní prochází změnou jak lidé – potenciální čtenáři, tak sám žánr fantastiky, který vždycky reagoval na podstatu doby, její problémy a perspektivy, do značné míry citlivěji než mainstream. Odpověď by byla na přednášku, vezmu ji zkratkou. Více fantasy a hororu než SF, méně optimismu a víry v moc vědy a technologií, rozsáhlejší prostor knížkám pro mladší a mladé (rozmach kategorie young / new adult fiction), častější téma post/apokalypsy a motiv virtuálního prostoru, nové subžánry (kyberpunk, steampunk, dieslpunk, bizarro), vpád mangy (plus anime), nástup autorek i hrdinek, komplikovanější až experimentální syžety. 

Čtenáři dávají přednost přehlednějšímu, méně květnatému a prokreslenému vyprávění, důrazu na emoce a vztahy, přiblížení se jejich vlastním dilematům, jednodušší fabuli. Ocení také drsný styl okořeněný hláškami, jak dokazuje úspěch české akční školy. Od klasické prózy se často přesouvají ke komiksům a grafickým románům. Obecně čtenářů ubývá ve prospěch postmoderních médií a zábav.

 

Františka Vrbenská - Fantastická Ostrava

Často přednášíte na conech. Čím vás právě tyto festivaly zaujaly?

Úžasnou a jedinečnou komunitou fanů, scifistů a fantazáků, počítaje v to stoupence asijské fantastiky, jejichž počet vzrůstá. Je to nezávislá, vstřícná, přátelská a svobodomyslná subkultura, která dokáže přemýšlet, zvídat, snít a hrát si. Atmosféra akcí, ať jde o workshopová setkání, larpy, malé a střední cony či velké festivaly, je vždycky unikátní, silná, nabitá pozitivními emocemi, inspirací a tvořivou energií. 

Pracovala jste jako knihovnice. Ovlivnila vaše pracovní kariéra tu spisovatelskou či ta spisovatelská tu knihovnickou?

Už jsem odešla do důchodu, ale jednou knihovník – knihovník navždycky. Ty kariéry se spíš přetahovaly o čas, který má člověk k dispozici, a byl kumšt je skloubit. Moje pracovní náplň byla poměrně náročná, ale naučila mne exaktnímu přístupu a přinesla mi množství zajímavých poznatků. Literární ambice mi naopak pomohly při tvorbě odborných statí. ☺

Co teď chystáte za projekty?

Budu dál bloudit světovou historií v textech pro Pevnost a uvažuji o sérii filmových článků pro XB-1. Pustila jsem se do výpravy podél pobřeží Indického oceánu za odkazem Jarka Mosteckého. A v počítači a knihovně se mi hromadí podklady ke knížkám, které bych strašně ráda napsala dřív, než se mi otevře brána.

 

Kontaktní formulář

Sponzoři a partneři našeho festivalu