Historie festivalu

Idea festivalu vznikla někdy v roce 2017, kdy se dva fanoušci fantastiky a zakladatelé žánrového webzinu Vlčí bouda, Karel Krajča a Roman Bílek, rozhodli, že by si akce tohoto střihu v Ostravě rozhodně našla své místo a opodstatnění. 

Cílem od začátku bylo udělat akci tak, aby byla přístupná pro širokou veřejnost, nejen čistě pro zapálenou fanouškovskou základnu, a své místo by si na ní našel program a aktivity pro nejmenší. Neboť fantastika jako taková je široká paleta barev a věkové rozdíly dokáže hravě smazat. Od začátku tak bylo jasné, že festival musí být situován do míst, kam si (nejen) Ostravané najdou cestu a kde bude dostatek prostoru.

Oba organizátoři si uvědomili, že určitě na vše potřebné, tak aby výsledek nebyl jen promarněnou šancí, sami nestačí a pozvali do týmu Evu Lassler. Vybralo se místo a začalo se s přípravami všeho potřebného. Tou dobou nejenže Karel přišel s názvem Fantastická Ostrava, ale objevila se také nabídka od Trojhalí Karolina na poskytnutí prostor a finanční záštity. A to byla nabídka, která se řečí mafiánských bijáků, nedala odmítnout. Do produkčního týmu byla přizvána Petra Slováková, která s sebou přivedla i Tomáše Dostála. Přípravy nabraly mnohem větší tempo, a i přes určité peripetie během příprav, se první ročník Fantastické Ostravy odehrál 28. - 30. 6. 2018. 

Během víkendu se v prostorách Trojhalí objevilo na 3000 návštěvníků a to jak řad fanouškovské základny, tak široké veřejnosti. Buďme neskromní a nazvěme to jako velmi úspěšný debut. Jistě, svou roli hraje to, že vstup je zdarma, ale zároveň zafungovala jedna z ústředních myšlenek festivalu - představit fantastiku v celém jejím spektru široké veřejnosti a ukázat, že její fanoušci nejsou jen podivíni žijící ve vlastních světech bez reflexe na realitu. Přiznejme také, že první ročník organizátorům odhalil nedokonalosti, na které je potřeba se během přípravy dalších ročníků zaměřit. Chceme přeci žánr dostat tam, kam by měl patřit a ne jej vlastním přičiněním srážet. Podívejte se na to, kolik tvůrců inspirovalo Společenstvo prstenu, jaké davy navštěvují v kinech superhdinské filmy nebo na jaký vzestup prodělaly za poslední roky komiksy. A to jsme záměrně zmínili jen špičky ledovce. To všechno totiž JE fantastika, a takovou vám ji chceme i nadále servírovat! 

V dnešních dnech čítá organizátorský tým 7 stabilních členů. Festival stále roste a my s ním potřebujeme držet krok. Držme si palce, aby i další roky byly úspěšné!