Hlavní stage 2023

ZMĚNA PROGRAMU VYHRAZENA!! 

Na programu se stále pracuje. Přestože seznam aktivit je již více-méně rozhodnutý, časy se ještě v rámci potřeby mohou měnit. Děkujeme za trpělivost.


SOBOTA 24.6.2023


10:30 - 11:00

Fantasmagoria Art: Airbrush technika

Airbrush technice se věnuji již 18 let. Touto technikou maluji obrazy, prostorové objekty živé i neživé :) . Seznámím vás se základními principy i potřebnými pomůckami pro tuto techniku.

11:00 - 12:00

Jan Tkáč: Beskydské bytosti

Milovníci fantasy a magie, dobrodruzi srdcem, pozor! Fantastická Ostrava vás zve na fascinující cestu do tajemného světa Beskydských Bytostí! Připravte se na setkání s nečekanými obyvateli našich hor, z nichž některé jsme dokázali zachytit na fotografiích! Od tajemných stvoření až po přátelské potvůrky, Beskydy jsou plné magických překvapení.

Zapojte svůj smysl pro humor a přijďte na naši přednášku, kde odhalíme ty nejzajímavější bytosti. Ať už jste zvědaví nebo skeptičtí, navštivte naši facebookovou stránku a prohlédněte si desítky Beskydských bytostí. Připojte se k nám a objevte magii, která je na dosah ruky s Fantastickou Ostravou!

12:00 - 13:00

Vojtěch Hamerský, Zuzana Hartmanová a Petra Slováková: Jak se tvoří audioknihy

Přijďte si poslechnout, jak vzniká taková audiokniha z pohledu naratora, režiséra nebo autora. Vojtěch Hamerský z nakladatelství Čti mi má dlouholeté bohaté zkušenosti s tvorbou audioknih. Zuzaně Hartmanové vychází v tomto formátu fantasy série, kterou si představíme a pokřtíme nejnovější díl. 

13:00 - 14:00

Panelová diskuze s autory: Tereza Kadečková, Tereza Matoušková a Tereza Janišová

Moderní témata do fantastiky patří od nepaměti. Antologii současné fantastiky, kterou vám představí editoři i autoři. 

14:00 - 15:00

Legenda české autorské scény: Miroslav Žamboch 

Česká spisovatelská legenda představí nejen průřez tvorbou, ale přijdou i nové knihy, plány do budoucna, úskalí psaní postapo a scifi příběhů.

15:00 - 16:00

Winter is coming: Noční král Vladimír Furdík

Panelová diskuze s hollywoodskou kaskadérskou legendou. Podpisy a fotografie po skončení diskuze

16:00 - 17:00

Úvod 3D grafiky a tvorba modelů pro herní průmysl 

Přednášejí Tomáš Grussmann a Miroslav Kočíř - odborníci na slovo vzatí a bývalí kontraktoři herních společností Hangar 13 a 2K

17:00 - 18:00

Meon: Úvod do světa japonského komiksu

18:00 - 20:00

Cosplay Soutěž Fantastická Ostrava 2023

Součástí programu: K-POP a Art Of Spirit


NEDĚLE 25.6.2023


10:00 - 11:00

The Witcher Stories: Martin Mathy Matějka

The Witcher Stories je průběžně vznikající YouTubová série krátkých povídkových videí ze světa Zaklínače od fanoušků pro fanoušky. Aneb rozhodli jsme se, že si uděláme vlastní seriál! S gwintem! A elfkama! Vyprávěním o tvorbě Witcher Stories vás provede zakládající člen Martin Mathy Matějka, o kterém se ví, že neodmítne nikoho, kdo má "takový nápad". Občas ku jeho škodě. V rámci prezentace budete moct položit Mathymu otázky týkající se natáčení. Těšit se můžete také na několik ukázkových epizod. 

11:00 - 11:30

Dětská cosplay soutěž

11:30 - 12:30

Humbook hosté: Psaní fantasy v roce 2023 

Moderátorka Ola - též známá jako Nofreeusernames. Knižní hrdinové mohou mít k dispozici jen pergamen a husí brk, ale moderním autorům fantastiky se nabízejí daleko širší možnosti. A samozřejmě nejde jen o psaní na počítači – při současném boomu AI nástrojů lze na pár kliknutí vytvářet storyboardy, obrázky postav, generovat texty a rešeršovat na milion způsobů. Jak využít všechny možnosti na maximum a podmanit si nejen sociální sítě? O tom budou diskutovat Vojtěch Záleský, Lucie Ortega a Alžběta Bílková.

12:30 - 13:30

Beseda s tvůrci: Princezna zakletá v čase 

Panelová diskuze se scénáristou a skladatelem Lukášem Danielem Paříkem a herečkami Simonou Zmrzlou a Sárou Korbelovou

13:30 - 14:30

Fantastický bestiář: beseda tří autorek o zvířatech a magii v jejich knihách 

Panelová diskuze se spisovatelkami Danou Beranovou, Marií Domskou a Jarmilou Mlčouškovou. Nedělní besedu s autorkami fantasy vam zpříjemní písně s fantasy tématikou, zpěv Dana Beranová, kytara Hynek Beran

14:30 - 15:00

Pokémon cosplay přehlídka 

Přehlídka pro všechny fanoušky fenoménu Pokémon. Ať jste malí nebo velcí, přijďte nám představit svůj cosplay! 

15:00 - 16:00

Toren: Fantastika v bedně

Určitě vás už někdy napadlo: Proč se od Pána prstenů ne a ne dočkat podobných vysokorozpočtových fantasy bijáků? Proč filmy alá Dungeons and Dragons nevznikají více? V necelé hodince vás provedu úspěchy i neúspěchy nového tisíciletí a blíže se podíváme na to, proč se fantasy ve všeobecném měřítku nedaří tolik, jak bychom si přáli. A třeba zjistíme... že si za to tak trochu můžeme sami. 

16:00 - 17:00

Koncert: Clockwork Animals Show

Hudební skupina Clockwork Animals z Brna je prvním zástupcem hudebního žánru steampunk v naší republice. Sedmičlenné uskupení nabízí zajímavý multižánrový zážitek doplněný tematickou performancí pro podkreslení zhudebněných příběhů ze světa retrofuturisticky pojatého 19. století, jak je můžete znát například z knih Julese Vernea.

Steampunkovou hudbu lze pojmout mnoha způsoby. V podání Clockwork Animals v ní najdete záchvěvy klasické hudby viktoriánské éry i modernizace swingu, dark cabaretu či náměty rocku, sea shanties a moderní vážné hudby. Inspiraci si dále berou z folkové hudby Anglie, Irska ale i orientu a dokonce country - to vše s dravým ženským vokálem, opepřené trochou elektroniky. Nedílnou součástí koncertů je jevištní nástavba v podobě tanečního vystoupení (burleska, orient, irský step) a žánrových kostýmů.