O festivalu Fantastická Ostrava

Idea festivalu vznikla někdy v roce 2017, kdy se dva fanoušci fantastiky a zakladatelé žánrového webzinu Vlčí bouda, Karel Krajča a Roman Bílek, rozhodli, že by si akce tohoto střihu v Ostravě rozhodně našla své místo a opodstatnění. Cílem od začátku bylo udělat akci tak, aby byla přístupná pro širokou veřejnost, nejen čistě pro zapálenou fanouškovskou základnu, a své místo by si na ní našel program a aktivity pro nejmenší. Neboť fantastika jako taková je široká paleta barev a věkové rozdíly dokáže hravě smazat. Od začátku tak bylo jasné, že festival musí být situován do míst, kam si (nejen) Ostravané najdou cestu a kde bude dostatek prostoru.

Oba organizátoři si uvědomili, že určitě na vše potřebné, tak aby výsledek nebyl jen promarněnou šancí, sami nestačí a pozvali do týmu Evu Lassler. Vybralo se místo a začalo se s přípravami všeho potřebného. Tou dobou nejenže Karel přišel s názvem Fantastická Ostrava, ale objevila se také nabídka od Trojhalí Karolina na poskytnutí prostor a finanční záštity. A to byla nabídka, která se řečí mafiánských bijáků, nedala odmítnout. Do produkčního týmu byla přizvána Petra Slováková, která s sebou přivedla i Tomáše Dostála. Přípravy nabraly mnohem větší tempo, a i přes určité peripetie během příprav, se první ročník Fantastické Ostravy odehrál 28. - 30. 6. 2018. Reportáž z něj si můžete přečíst například zde.

Během víkendu se v prostorách Trojhalí objevilo na 3000 návštěvníků a to jak řad fanouškovské základny, tak široké veřejnosti. Buďme neskromní a nazvěme to jako velmi úspěšný debut. Jistě, svou roli hraje to, že vstup je zdarma, ale zároveň zafungovala jedna z ústředních myšlenek festivalu - představit fantastiku v celém jejím spektru široké veřejnosti a ukázat, že její fanoušci nejsou jen podivíni žijící ve vlastních světech bez reflexe na realitu. Přiznejme také, že první ročník organizátorům odhalil nedokonalosti, na které je potřeba se během přípravy dalších ročníků zaměřit. Chceme přeci žánr dostat tam, kam by měl patřit a ne jej vlastním přičiněním srážet. Podívejte se na to, kolik tvůrců inspirovalo Společenstvo prstenu, jaké davy navštěvují v kinech superhdinské filmy nebo na jaký vzestup prodělaly za poslední roky komiksy. A to jsme záměrně zmínili jen špičky ledovce. To všechno totiž JE fantastika, a takovou vám ji chceme i nadále servírovat! 

Druhý ročník úspěšně proběhl 29. a 30. června 2019. Uvítali jsme téměř 6000 návštěvníků! Ani pekelně teplé počasí nepokazilo skvělou atmosféru a celá akce proběhla bez větších problémů. Velice pozitivní zpětná vazba nás potěšila a dodala sil. 

Jako první v České republice jsme představili dechberoucí výstavu modelů a soch polské skupiny Yavin. Fanoušky Star Treku potěšila výstava knih, předmětů nebo modelů lodí. Nezapomněli jsme na hráče videoher a deskových her. Pamětníci si mohli zavzpomínat u prezentace historie tuzemského fandomu. Úspěch zaznamenala Parostrojní Show nebo rozšířená diorama ze světa Warhammer. Mezi osvědčené aktivity patřila i show Domu rytířských ctností a archery game v podání Zábavního centra Hornik.

Mezi největší přednášející hosty patřil spisovatel Ondřej Neff, Františka Vrbenská, Martin Šust nebo světoznámý autor deskových her Vladimír Chvátil. 

Bylo to náročné, ale stálo to za to! V podobném konceptu budeme pokračovat i dále. Fantastika je obor plný nekonečných možností a barev. Náš záměr představit všechny její zákoutí nejen fanouškům, ale i veřejnosti, která se o ni běžně nezajímá, vychází.