Minulé ročníky

Idea festivalu vznikla někdy v roce 2017, kdy se dva fanoušci fantastiky a zakladatelé žánrového webzinu Vlčí bouda, Karel Krajča a Roman Bílek, rozhodli, že by si akce tohoto střihu v Ostravě rozhodně našla své místo a opodstatnění.

Od začátku bylo cílem vytvořit takovou akci, aby byla přístupná pro širokou veřejnost. Nejen čistě pro zapálenou fanouškovskou základnu. Její součástí by měl být i program a aktivity pro nejmenší. Neboť fantastika jako taková je široká paleta barev a věkové rozdíly dokáže hravě smazat. Od začátku tak bylo jasné, že festival musí být situován do míst, kam si (nejen) Ostravané najdou cestu a kde bude dostatek prostoru.

Oba organizátoři si uvědomili, že určitě na vše potřebné, tak aby výsledek nebyl jen promarněnou šancí, sami nestačí a pozvali do týmu Evu Lassler. Vybralo se místo a začalo se s přípravami všeho potřebného. Tou dobou nejenže Karel přišel s názvem Fantastická Ostrava, ale objevila se také nabídka od Trojhalí Karolina na poskytnutí prostor a finanční záštity. A to byla nabídka, která se řečí mafiánských bijáků, nedala odmítnout. Do produkčního týmu byla přizvána Petra Slováková, která s sebou přivedla i Tomáše Dostála. Přípravy nabraly mnohem větší tempo, a i přes určité peripetie během příprav, se první ročník Fantastické Ostravy odehrál 28. - 30. 6. 2018.

Během víkendu se v prostorách Trojhalí objevilo na 3000 návštěvníků a to z řad fanouškovské základny, tak široké veřejnosti. Buďme neskromní a nazvěme to jako velmi úspěšný debut. Jistě, svou roli hrál také fakt, že vstupné bylo zdarma, ale zároveň zafungovala jedna z ústředních myšlenek festivalu - představit fantastiku široké veřejnosti a ukázat, že její fanoušci nejsou jen podivíni žijící ve vlastních světech bez reflexe na realitu. 

V dnešních dnech čítá organizátorský tým 7 stabilních členů. Festival stále roste a my s ním potřebujeme držet krok. Držme si palce, aby i další roky byly úspěšné!