Podzemní kóje 2023

Program v procesu plánování :) Změny vyhrazeny

Také v roce 2023 se můžete těšit na zajímavé přednášky. Letošní program podzemních kójí přináší Stará aréna Ostrava! Tímto děkujeme týmu Staré arény za zapůjčení promítací a zvukové techniky pro přednáškovou kóji.


SOBOTA 24.6.2023


11:00 - 12:00

CANC - Nakladatelství Canc a Jan Hlubek + křest knih

Canc nakladatelství a křest dvou knih. 

1) Murie; autorka: Rosana Zvelebilová, kmotr: Jan Hlubek. Kromě křtu také sebestředné okénko povídání o nakladatelství Canc a tvorbě Rosany. 

Anotace: Osmnáctiletý sebevrah Formánek nastupuje na povinnou vojenskou službu s vědomím, že nepřežije ani první bitvu. Při výcviku zjistí, že Ruslandsko neválčí s rebely nebo jiným státem, ale s nelidskými obludami. Nikdo vojákům pořádně nevysvětlí důvod konfliktu a s nepřítelem se nedá komunikovat. Prostě ideální příležitost konečně zemřít. Potom ale Formánek potkává Madam a najednou má pro co, tedy pro koho žít. Sotva se mu začne trochu dařit, nakazí se Murií, jednou z nejnebezpečnějších oblud, a rozjede se s ním kolo marnosti a beznaděje. "Jenom umřít" by bylo ještě dobré. Celobarevný sci-fi polokomiks podle povídky "Murie", která zvítězila v soutěži Daidalos 2020. 

2) Esence hrůzy; editor: Jan Hlubek, moderátorka: Lucie Friedelová, kmotra: Vladimíra Staňková, hosté: někteří autoři. Ještě nevím kteří, ale určitě nějací přijedou. 

Autoři: Roman Bílek, Mark Epocha, Ivan Kučera, Petr Boček, Jiří Koreš, Michal Knotek, Tomáš Marton, Jana Pacáková, Rosana Zvelebilová, Pavel Hénik, Radoslav Kozák, Kristina Haidingerová, Jan Hlubek. 

Anotace: V zapadlých koutech lidské duše se skrývají podvědomé instinkty, které nám pomáhají přežít. Udržují nás v bdělosti. Trénují nás. Varují. A to jednoduše proto, že je před čím. Svět je plný hrůz číhajících na každém kroku, mnohdy i tam, kde bychom je sotva čekali. Mají nejrůznější podobu, avšak zcela bez příkras lze říct, že mají společný punc, díky němuž se nám zastavuje dech. Svou osobitou esenci. Nejlepší autoři z Česka i Slovenska se spojili pod taktovkou Jana Hlubka, aby vám ji namíchali v té nejkoncentrovanější a nejaromatičtější verzi. Podepisování autorů po skončení výstupu na stánku Canc (Rosana a Jan tam budou do konce Fantastické Ostravy, ostatní autoři příležitostně). Každý účastník křtu si bude moct vybrat placku dle vlastního výběru jako úplatek za utrpení . 

12:00 - 13:00

Lafli: Výroba plstěných plyšáků

Chtěl/a by sis odnést něco vlastního z festivalu? Přijď ke mně na workshop plyšáčků a ušij si nějakého na památku. Že ti jehla a niť nic neříká? Žádné strachy. Se vším ti pomůžu a vysvětlím.  

13:00 - 14:00

Predators CZ/SK - Vytvoř si svého Predátora (workshop)

Workshop zaměřený na vytvoření papírového Predátora dle modelu českého výtvarníka Rawena.  

14:00 - 15:00

Tereza Matoušková: Tvůrčí psaní

Zkušená lektorka a spisovatelka fantastiky Tereza Matoušková vám ukáže, jak napsat knihu, povídku, cokoliv. Dostanete užitečné rady, tipy a triky, abyste zjistili, že být autorem není vůbec jednoduché 

15:00 - 16:00

Tereza Kadečková: Deset nejpodivnějších draků

Zapomeňte na Šmaka a jemu podobné, to jsou běžní draci, kteří nikoho nepřekvapí. Ale v mytologii a v popkultuře se objevují i jiní draci. Jsou zvláštní, podivní a u některých byste dračí krev ani nehádali. 10 nejpodivnějších draků vám představí spisovatelka Tereza Kadečková (Ve větvích Yggdrasilu). 

16:00 - 17:00

Jiří Zenik Grygar: Síla japonských animovaných filmů

Filmy jsou opravdu zajímavé médium. Vypráví nám příběhy, aby nás pobavili, aby nás poučily, aby nám dodali odvahu ve chvílích, kdy to potřebujeme. Dlouhou dobu jsem konzumovali pouze a jenom západní tvorbu Hollywoodu. Jenže každé kaše se jednou přejí a díky internetu máme možnost objevit filmy i z jiné strany než je Hollywood. Vydejte se se mnou na kouzelnou cestu napříč "anime filmy". Pohádky, které uchvátili nejenom děti, ale i dospělé. Příběhy, které ve vás vzbudí emoce.

Filmy, které vám seberou srdce... 

17:00 - 18:00

Hemulka a Christine Usi: Paruky v cosplayi

Baví Vás cosplaye ale máte nervy z paruk? Tak přijďte na naši přednášku, kde se s Vámi podělíme o dobré tipy a triky jak si usnadnit soužití s parukami. 


NEDĚLE 25.6.2023


10:00 - 10:30

Fantasmagoria art - Martin Kapošváry: Téma bodypainting

Bodypaintingu se věnuji již 20 let. Je to úžasná technika využívaná ve filmech, při focení nebo dotvoření kostýmů, s čímž mám za ta léta bohaté zkušenosti. Seznámím vás se základními principy a potřebnými pomůckami pro tuto tvorbu.  

10:30 - 11:00

Gamebooky aneb hrát offline stále frčí + křest gamebooku Druhá Země

Gamebooky stále žijí. Že jste o nich nikdy nešlyšeli? Nevadí, všechno vysvětlíme! Nehynoucí klasika z 80.let 20. dodnes přitahuje skalní fanoušky i láká odvážné knižní dobrodruhy z řad nové generace. V několika málo minutách si představíme, proč jsou gamebooky fajn a proč bychom se jich neměli bát. V rámci krátkého vstupu také pokřtíme nový sci-fi gamebook Druhá Země a probereme chystané novinky nakladatelství Mytago

11:00 - 12:00

Panda Cosplay: Jak vytvořit cosplay scénku

Láká vás cosplay soutěž, ale nevíte, co dělat na pódiu? Zkušená cosplayerka Panda cosplay vám ukáže, jak vymyslet a obohatit své vystoupení i tipy a triky pro cosplay scénku. A také jak vylepšit prezentaci, vzbudit emoce nebo si vybrat kostým pro epickou scénku. 

12:00 - 13:00

Nord Ninja: RPG není jen dračák - objevte svou novou oblíbenou hru

Hry na hrdiny zažívají rozkvět jako nikdy dřív a každoročně vychází desítky, ne li stovky nových her. Už nemusíte jen prolézat pochodně s jeskyněmi, ale můžete vzít brokovnici a vydat se lovit upíry do noční Ostravy, můžete pomáhat důchodcům na japonském venkově nebo s Rychlými Šípy bojovat proti Cthulhu. Seznámím vás s tím nezajímavějším, co RPG nabízí včetně žhavé české novinky: Svitky hrdinů.

13:00 - 14:00

Romské nakladatelství Kher: O mulo! Povídky o duchách a zemřelých

Hororové historky o mulech odrážejí víru, že se mrtví vracejí mezi živé, aby je trestali i varovali před nebezpečím. Autorky Květoslava Podhradská a Eva Kropiwnická přečtou své strašidelné příběhy ze sbírky O mulo! Povídky o duchách zemřelých a podělí se s návštěvníky festivalu o tradice, které pomáhají Romům vyrovnat se se smrtí člena rodiny, i instrukce, jak se ochránit před duchy. Moderace se ujme Lenka Jandáková, redaktorka nakladatelství romské literatury Kher, jehož tituly budou na místě k nahlédnutí i ke koupi. 

14:00 - 15:00

Ola a Humbook Team: Propagace fantasy v moderní době

"Dobrý den, posílám vám recenzní výtisk své nové knihy…" Ačkoli si to spousta autorů myslí, nevyžádaný recenzák prodeje titulu na oběžnou dráhu nevystřelí. Jak tedy na přehlceném trhu zaujmout? Odpovědí může být blog, YouTube, Instagram nebo třeba TikTok. O slabých a silných stránkách nejen těchto platforem bude diskutovat HumbookTeam, jehož členky mají hromadu zajímavých zkušeností. 

15:00 - 16:00

Golden Dog: Martin Štefko a Honza Vojtíšek + křest knih

Dvojkřest knih Golden Dog Honza Vojtíšek si na červen 2023 připravil dvě knihy - obě diametrálně odlišné. Bafni na něj! je určena pro ty nejmenší čtenáře od tří let, Sešívance: Druhý steh je hororová antologie pro dospělé. Obě knihy Honza v Ostravě představí a pokřtí.